Vali: ‘Kesilen görülüyor, dikileni gören yok’
Edirne Valisi Hasan Duruer, kentte göze rahatsız edici gelen uygulamaları yavaş yavaş kaldırmaya başladıklarını söyledi.
Yayın Tarihi: 18 Ekim 2012, Perşembe 10:05
Gündem Haberleri

 Edirne Gazeteciler Derneği (EGD) yönetimi, Edirne Valisi Hasan Duruer'i makamında ziyaret etti. Dernek Başkanı Derya Sarılarlı'nın yanı sıra dernek yönetim kurulu üyeleri ve dernek üyelerinin katıldığı ziyarette konuşan Vali Duruer, kent merkezinde yapacakları birtakım projelerden bahsetti.

Edirne'nin tarihi dokusu olan bir kent olduğunu ve bu kapsamda göze rahatsız edici gelen uygulamaların kalkması gerektiğini ifade eden Duruer, bazı projeleri hayata geçirdiklerini, bazılarını ise önümüzdeki günlerde hayata geçirmeye başlayacaklarını söyledi.

Bir gazetecinin ağaç kesimini  hatırlatması üzerine Vali Duruer, “Hep kesilenleri görüyorsunuz, dikilenleri gören yok.” diyerek binlerce ağaç dikildiğini bildirip yapılan ve yapılacakları anlattı.

Tarihi eserlerin çevresindeki peyzaj uygulamalarının uzmanlar denetiminde yapılması gerektiğini ifade eden Duruer şunları söyledi:

 

OSB'ye 10 bin ağaç dikildi

 

"Kent merkezindeki tarihi eserlerimizin önlerini açmak için bazı uygulamalarımız oldu. Önceden yapılan bazı peyzaj uygulamaları ve ağaç dikimleri eserlere zarar verebiliyor. Biz ilk olarak zarar verdiğini tespit ettiğimiz ağaçlarla ilgili çalışmalar başlattık. Bundan sonraki peyzaj uygulamaları ve ağaç dikimleri de uzmanlar eşliğinde yapılacak. Şehir merkezinde bu uygulamaları gerçekleştirirken Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) de 10 bin ağaç ekimi yaptık.

 

'Cami bahçesine çay bahçesi yakışmıyor'

 

Valilik karşısında bulunan bazı tek katlı işyerlerinin yıkımını gerçekleştirdik. Makedonya Kulesi’nin çevresindeki trafo binası, taksi durağı gibi yapılar tarihi yapıya hiç yakışmıyor. Fotoğraf çekmeye gelenler bunları da görüntülüyor. Bir de Üç Şerefeli Cami bahçesindeki çay bahçesi var. Kişisel görüşüm, o çay bahçesinin oraya yakışmadığı. Ancak Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile ilgili birtakım anlaşmalar var sanırım. Hukuki prosedür kapsamında gerekeni yapmak istiyor. Ayrıca Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün bahçesini de en kısa zamanda değiştireceğiz. Kapıkule yolundaki iki kilometrelik alana da ağaç dikme çalışmalarımız olacak.Bunlar büyük ağaçlar olacak."

 

'Saraçhane Köprüsü ay sonunda açılacak'

 

Kent merkezinde türbe ve çeşmelerin tamamını da onarmaya başlayacaklarını kaydeden Vali Duruer, Saraçhane Köprüsü açılışının ve köprü aydınlatmalarının ay sonuna kadar tamamlanacağı müjdesini verdi.

Edirne Gazeteciler Derneği Başkanı Derya Sarılarlı da dernek olarak yaptıkları projeleri Vali Duruer'e anlattı. Önümüzdeki Kıbrıslı gazetecilerle ortak etkinlik düzenleyeceklerini ve etkinlik kapsamında Edirneli ve Kıbrıslı gazetecilerin hem Edirne'de hem de Kıbrıs'ta bir araya geleceğini kaydeden Sarılarlı daha sonra Vali Duruer'e 'Edirne Basın Tarihi' isimli kitap hediye etti.

Edirne Gazeteciler Derneği Başkanı Derya Sarılarlı da dernek olarak yaptıkları projeleri Vali Duruer'e anlattı. Önümüzdeki Kıbrıslı gazetecilerle ortak etkinlik düzenleyeceklerini ve etkinlik kapsamında Edirneli ve Kıbrıslı gazetecilerin hem Edirne'de hem de Kıbrıs'ta bir araya geleceğini kaydeden Sarılarlı daha sonra Vali Duruer'e 'Edirne Basın Tarihi' isimli kitap hediye etti.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Yaşagör ve Zeren ailelerinin mutlu günü
"Bir günde 78 imzadan 9 imzaya düştük"
Yeni ilçe başkanlarına mazbatalarını teslim etti
Mora katliamı 202. yılında unutulmadı
TOGG’da geri sayım başladı
Makine ihracatı 18,6 milyar dolara yükseldi
Üretici destek bekliyor
Zanlı polis ekipleri tarafından yakalandı
‘Ülkücü yaşarken yiğit, ölürken şehittir’
Esnaf ve STK ziyaretleri yapacak
Edirneli üreticilere 21,5 milyon TL ödeme yapılacak
Pilot yüzbaşı ve 64 asker şehit olmuştu