Kur’an kursunda 112 dersi
Yayın Tarihi: 11 Ağustos 2017, Cuma 07:00
Haberleri

Sağlık Bakanlığı tarafından 2015 yılında hayata geçirilen ‘Yaşama Yol Ver’ projesi kapsamında Edirne İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Müftülüğü’nün ortaklaşa programıyla yaz Kur’an kursundaki miniklere 112 Acil Servis çağrı hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi konularında eğitimler verildi.

                112 Acil Servis çağrı hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi konularında toplumsal farkındalığın artırılması amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Müftülüğü işbirliğiyle Yaz Kur'an Kursu öğrencileri bu konuda eğitildi.  Eğitimler kapsamında 112 ekipleri temel ilk yardım eğitimlerini anlatırken, 112 hattının hangi durumlarda aranacağına dair bilgilendirmelerde bulundu.

Yıldırım Mahallesi Hacı İlbey Camii'ndeki kurs öğrencileriyle başlayan ilk eğitime İl Sağlık Müdürü Dr. Muhsin Kişioğlu ve İl Müftüsü Emrullah Üzüm de katıldı.

Verilen eğitimlerde asıl amaçlarının asılsız çağrıların önüne geçmek olduğunu vurgulayan Kişioğlu, “Sizlerin de bildiğiniz gibi ilimiz genelinde anaokullarına, ilkokullarına, ortaokuldaki öğrencilerimize 112 nasıl aranır, aranırken nelere dikkat edilmelidir ve özellikle 112'nin gereksiz ve vasıfsız çağrılarla meşgul edilmemesi için eğitimlerimize başlamıştık. Yaz döneminde de öğrencilerimizin, özellikle Kur'an kurslarına yoğun talepleri doğrultusunda bu eğitimleri bugün Yıldırım Hacı İlbey Camii'nden başlatmış bulunmaktayız. Buradaki asli amacımız 112'nin gereksiz bir şekilde çağrılarla uğraşmamasını sağlamak. Bunun yanında şuna da çok dikkat çekiyoruz. Ambulansa kırmızı ışıkta yol verilmesini istiyoruz. Geçen haftalar içinde özellikle kendi gözlerimle gördüğüm bir konuyu anlatmak istiyorum. Edirne'de bir kırmızı ışıkta, bir elektronik denetleme sisteminin (EDS) tam önünde ambulans gelirken öndeki şoför arkadaşların EDS'ye bakarak geçmediklerini, kırmızı ışıktan ve cezadan çekindiklerini gördüm. EDS'de kırmızı ışıkta beklerken eğer ambulans geliyorsa mutlaka ambulansa yol versinler diyorum. Çünkü ambulansa yol vermek hayata yol vermektir. Bunu bütün sürücülere bir kez daha hatırlatmak istiyorum” şeklinde konuştu.

50 öğrencinin eğitim aldığı ve yaklaşık 1 ay kadar sürecek olan kurslarda öğrencilerin sosyal faaliyetleri yerine getirmesi anlamında çeşitli eğitimlerin verildiğini söyleyen İl Müftüsü Emrullah Üzüm,“Gelişmiş ülkelerde uygulanan önemli bir husus var. Öğrenciler okul ortamında ayrıldıkları zaman bir tatil hayatı yaşıyorlar. Ama bu süre boyunca kitap okumayı, gezdikleri ortamlarda sosyal bir hayat yaşamayı önemsemeleri gerekiyor. Tatil zamanı asla boş geçirilmemelidir. Yazın aileleri çocuklarını dini bilgilerini tazelemeleri konusunda camilere gönderiyor. Ama aynı zamanda il sağlık müdürlüğümüz ve diğer kurumlarımızla sağlık, trafik ve çeşitli konuların işlenmesi çocukların gerçekten yaz tatilini dolu dolu geçirmelerine hem de hayata daha iyi hazırlanmalarına yardımcı oluyor. Bu bakımdan sağlık müdürlüğümüzü tebrik ediyorum. Bizim de elimizden geldiğince çocuklarımızın her alanda yetişmelerini sağlamamız lazım” ifadelerini kullandı.

                Üzüm ayrıca önümüzdeki günlerde Batı Trakya'dan 11-13 yaş arası yaklaşık 50 öğrenciyi Edirne'ye getirip eğitim vereceklerini de ekleyerek, açıklamasını şu şekilde sonlandırdı: “Pazartesi gününden itibaren 50 kişilik Bulgaristan'dan 11-13 yaş grubu öğrencimizi eğitime alıyoruz. Hem milli ve kültürel değerlerimizle hem de dini değerlerimizle onları buluşturuyoruz. Böylelikle ülkeler arasında barışa, dostluğa katkıda bulunmuş oluyoruz. Herşeyin temelinde eğitim var ama eğitimin temelinde de anaokulu var. Biz dini eğitimi de, kültür eğitimine de, milli değerler eğitimini de 10 yaşına kadar yüzde 80 tamamlamak zorundayız. Ancak bu şekilde ülkemiz gelişebilir” Jale Avyüzen

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Yumurta zammına tepki
Edirne Kırmızısı Doğduğu Topraklara Geri Döndü
KYK İddiası Asılsız Çıktı
Cin: “Aile işletmeleri bitirildi”
Devletten çeltiğin tonuna bin lira daha
Çeltik ambarı İpsala Ovası'nda çeltik hasadı etkinliği
“Süt Konseyi işlevini yitirmiştir ve kapatılmalıdır”
ÇKS’de son başvuru 31 Aralık
“Sofralardaki yangın sansürle kapanmaz”
Büyük Sinagog caz sanatçılarını ağırlayacak
“Vatandaşın giderleri artarken bankaların gelirleri artıyor!”
Kayıcı Rektör Tabakoğlu’na kitap takdim etti