Balkan Türklerinden ‘Onursal Hemşerilik’ tepkisi
Bulgaristan’ın Kırcaali Belediyesi’nde gündeme getirilen bir teklif Balkan Türkleri tarafından tepki ile karşılandı.
Yayın Tarihi: 18 Ekim 2012, Perşembe 10:02
Gündem Haberleri

 Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Zürfeddin Hacıoğlu, Balkan Savaşları’nın 100. Yıl dönümünde Bulgarların General Vasil Delov’a ‘Onursal Hemşerilik’ verme gibi bir gaflet meclisten geçse bile bunun hiçbir değer ve anlam taşımayacağını belirtti.

Hacıoğlu, konuyla ilgili açıklamasına, “Bulgaristan’ın Kırcaali Belediyesi’nde son dönemde kendisini gösteren ve camiamızın tepkisini toplayan bir hususa ilişkin olarak tarafımızca görülen lüzum üzerine, basın açıklamasının yapılmasına karar verilmiştir.” diye başlayıp şunları kaydetti:

“Bilindiği gibi, içinde bulunulan 2012 yılı Balkan Savaşları’nın 100. Yıl dönümü olması nedeniyle gerek ülkemizde gerekse çeşitli Balkan ülkelerinde yapılan etkinlikler kapsamında anılmaktadır. Bu ülkelerden biri olan Bulgaristan’da da benzeri girişimler dikkat çekmektedir.

Ne var ki, özellikle Kırcaali’de belediye kaynakları ile yapılacak olan etkinlikte, Bulgarların Kırcaali’yi elde etmelerinin 100. yılı anısına, işgal kuvvetlerinin başında bulunan General Vasil Delov’a “onursal hemşehrilik” verme gibi bir gaflet dolu bir uğraşın içinde bulunulduğu gözlenmektedir. Kırcaali Belediye Meclisi’nin gündemine Bulgar üyeler tarafından taşınan bu konuya üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden (HÖH) Belediye Meclisi’ndeki önemli bir çoğunluğun da destek verecekleri bilgisi tarafımıza iletilmiştir.

Her şeyden önce bilinmelidir ki; güncel durum, söz konusu General Vasil Delov’un yerli ahali olan Türklere yaptığı zulüm, mezalim ve baskı gerçeğini değiştirmemektedir. Aynı Generalin yine binlerce Türk’ün vatanından, yurdundan edilmesine neden olduğunu da belirtmek gerekir.”

İsteklerini son cümlelerinde belirten Hacıoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Dolayısıyla bugün Bulgaristan’da “ezici” çoğunluğu Türkler tarafından oluşan ve Bulgarların bile “içimizdeki Türkiye” dedikleri Kırcaali’de, Türk Belediye Meclis üyelerinin desteğiyle, ilgili Generale onursal bir hemşehrilik unvanının verilmesi girişimi hiçbir suretle kabul edilemez, akla ve vicdana aykırıdır. Böylesi bir tasarı Belediye Meclisinden geçse bile, söz konusu durum gerek Bulgaristan, gerek Balkan Türklerinin vicdanında hiçbir değer ve anlam taşımayacaktır. Ayrıca bu kararın çıkmasına neden olacak “Türk” meclis üyeleri tarih ve millet önünde hesap vereceklerini unutmamalıdırlar.

Edirne Balkan Türkleri Federasyonu olarak, bu ve benzeri girişimlerin açıkça karşısında olduğumuzu dile getirirken; Federasyonumuzun Balkan Türklerinin ve Müslümanlarının lehinde taraf olduklarını bir kez daha vurgulamak isteriz.”

Edirne Balkan Türkleri Federasyonu olarak, bu ve benzeri girişimlerin açıkça karşısında olduğumuzu dile getirirken; Federasyonumuzun Balkan Türklerinin ve Müslümanlarının lehinde taraf olduklarını bir kez daha vurgulamak isteriz.”

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

İkinci el beyaz eşyalar ateş pahası
Kırbiç ve yönetimi tekrar aday
Feda; "Fiyatlar yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artacak"
Sürücüler Lastikçilerin Yolunu Tuttu
Trafik ekipleri denetim yaptı
Paralar çuvallarla zor taşındı
“Kadına şiddet, bitene kadar mücadelemiz devam edecek”
İnce 2 Aralık'ta Edirne'ye Geliyor
DP Merkez İlçede Semerci dönemi
Özcan’dan 97. Yıl açıklaması
Cumhuriyet’in 100. Yılı Kırkpınar Güreşleri 7-9 Temmuz 2023’te
“Dere yatakları tahribatı sel riskine neden oluyor”