Komşu ‘çit’ten ne umdu, ne bulacak?
Yunanistan hükümeti, kemer sıkma politikalarına rağmen, Türkiye ile ülkesi arasındaki 13 kilometrelik kara sınırına tel örgü çekmeye devam ederken FRONTEX’ten umduğunu bulamayan komşu, bakalım bu çit ile kaçaklara ne kadar engel olabilecek merak ediliyor.
Yayın Tarihi: 17 Ekim 2012, Çarşamba 10:06
Gündem Haberleri

 Ekonomik krizle boğuşan Yunanistan, Türkiye sınırından kaçak göçmenlerin ülkeye girişini engellemek için tel örgü çalışmalarına hız verdi. Yunanistan, Türkiye ile olan kara sınırındaki tel örgü çalışmalarının büyük çoğunluğunu tamamladı.

Yunanistan, Türkiye ile arasındaki 13 kilometrelik kara sınırının 12 kilometresine tel örgü çekme kararını Haziran ayında uygulamaya koymuştu. Pazarkule Sınır Kapısı bölgesindeki sınır hattında iş makineleriyle başlanan çalışmalar son aşamaya gelindi.

Tel örgüler, 1,5 metre yüksekliğindeki beton zeminin üzerine yerleştirilirken, askeri gözetleme kulelerinin olduğu bölgelerde ise beton blokların üzerine monte ediliyor. Tel örgülerin bir kısmı da monte edilmesi için aralıklarla bırakılmış durumda bekletiliyor.

Hudut polisleri de çalışmaları incelemek için bölgedeki kontrollerine devam ediyor.

 

 FRONTEKX denetimi fos çıktı

 

Yunanistan'da, 2 yıl önce Avrupa Birliği (AB) desteği ile Avrupa Dış Sınırlar Ajansı (FRONTEX) görevlileri iş başı yapmıştı. Ancak FRONTEX görevlilerinin denetiminden etkin sonuç alınamadığını düşünen Yunanistan, Türkiye ile arasındaki 12 kilometrelik kara sınırına çit çekmeye karar vermişti.

Türkiye'yle Yunanistan arasındaki 13 kilometrelik kara sınırının dışında nehirlerin ayırdığı 190 kilometrelik sınır bulunuyor. Bu durumda, kaçakların Yunanistan'a geçmek için nehir boyunu kullanacağı ve kaçakların rota değiştireceği tahmin ediliyor.

 

Türkiye de yoğun çaba veriyor

 

Türk güvenlik güçleri de Yunanistan'a geçişte kaçakların kullandığı güzergahlardan biri olan Edirne'de yoğun güvenlik önlemleri alarak uluslararası sorunu önlemek için yoğun çaba harcıyor.

Karaağaç Mahallesi'nden Yunanistan'a geçmeye çalışan kaçakların bölgeye ulaşmalarının önlenmesi için mahalleyi kent merkezine bağlayan Meriç Nehri üzerindeki köprülerde hem polis hem de jandarma ekipleri bekletiliyor. Şüpheli görülen kişi ve araçlar durdurularak denetleniyor.

Karaağaç Mahallesi dışında Yunanistan sınırına yakın köyler ile İpsala, Meriç, Uzunköprü ilçelerinde de kaçak geçişleri deneyen göçmenlerin bu girişimlerinin önlenmesi için hudut birlikleri yoğun çaba sarf ediyor.

İstatistiklere bakıldığında, geçen yıl Edirne'de 22 bin 600, 2010 yılında 11 bin 384, 2009 yılında da 7 bin 596 kaçak yakalandı. Yakalanan göçmenler, sınır dışı işlemleri tamamlanıncaya kadar Edirne Emniyet Müdürlüğü Geri Gönderme Merkezi'nde konuk ediliyor.

İstatistiklere bakıldığında, geçen yıl Edirne'de 22 bin 600, 2010 yılında 11 bin 384, 2009 yılında da 7 bin 596 kaçak yakalandı. Yakalanan göçmenler, sınır dışı işlemleri tamamlanıncaya kadar Edirne Emniyet Müdürlüğü Geri Gönderme Merkezi'nde konuk ediliyor.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

İkinci el beyaz eşyalar ateş pahası
Kırbiç ve yönetimi tekrar aday
Feda; "Fiyatlar yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artacak"
Sürücüler Lastikçilerin Yolunu Tuttu
Trafik ekipleri denetim yaptı
Paralar çuvallarla zor taşındı
“Kadına şiddet, bitene kadar mücadelemiz devam edecek”
İnce 2 Aralık'ta Edirne'ye Geliyor
DP Merkez İlçede Semerci dönemi
Özcan’dan 97. Yıl açıklaması
Cumhuriyet’in 100. Yılı Kırkpınar Güreşleri 7-9 Temmuz 2023’te
“Dere yatakları tahribatı sel riskine neden oluyor”