Kilim atölyesinde 9/8’lik dokuma
Yayın Tarihi: 04 Ağustos 2017, Cuma 07:00
Haberleri

Bir süre önce Edirne Rotary Kulübü öncülüğünde hayata geçirilen 122 bin Euro bütçeli ‘Rengarenk’ isimli AB projesiyle kilim dokumayı öğrenen kursiyerler, kilimle başladıkları dokuma sanatında çanta, pike panço gibi birçok ürün ortaya çıkardı. Çoğunluğu Romanlardan oluşan 20 dezavantajlı kadın, atölye çalışmalarını roman havası eşliğinde sürdürüyor.

Edirne Rotary Kulübü öncülüğünde, Edirne Süpürgeciler Mahallesi Yardımlaşma Dayanışma ve Kalkınma Derneği ile Edirne Sanayici İşadamları Derneği ortaklığıyla hayata geçirilen ‘Rengarenk’ projesi kapsamında kadınlar, bir süre önce tezgahlarının başına geçerek başladıkları kilim dokuma işini büyüttü. Çanta, atkı, panço, pike gibi çeşitli ürünleri de dokuyan kadınlar, Roman havasıyla oynayarak atölye çalışmalarını sürdürürken, kentin unutulmaya yüz tutmuş sanatları arasında yer alan kilim dokuma el sanatını da icra ediyor.

Edirne’ye özgü değer: ‘Çul Kilim’

Edirne Rotary Kulübü Dönem Başkanı İsmail Bilgi, kente özgü bir kilim türü olan çul kilim dokumayı şehre geri kazandırmak adına çalışmalar yaptıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Projemiz bir Avrupa Birliği (AB) projesi. Dezavantajlı kadınlarımız kilim dokuyorlar burada. Onların istihdamlarını geliştirmeye çalışıyoruz. Bu proje Edirne Rotary Kulübü liderliğinde yürütülüyor. EDSİAD ve Edirne Süpürgeciler Derneği de bu projenin diğer ortakları. Şu an gördüğünüz atölyemizde 21 tezgâh var ve tamamı Hatay'dan getirilmiş el yapımı tezgâhlar. Aynı şekilde iplikler de pamuk olup onlar da Hatay'dan geldi. Yaklaşık 20 bayan var burada. Ekim ayında projemiz bitecek ve sonrasında da İpek üzerine devam ettirmeyi düşünüyoruz. Bununla ilgili de Rotary Kulübü bünyesinde çalışmalarımız devam ediyor.  Belki büyüklerimiz daha rahat hatırlar. Büyüklerimiz, babaannelerimiz kilim dokurdu. Edirne'ye özgü 'Çul Kilim' vardı. Bu projenin bir amacı da Edirne'de ölmüş bir geneleği AB desteği ve Rotary liderliğiyle gün yüzüne çıkarmak. Burada proje daha çok dezavantajlı gruplara yönelik romanlarımız, kadınlarımız hep birlikte bu mesleği ve geleneği öğreniyorlar”

 

İpek böcekçiliğini de üstlenecekler

Proje Koordinatörü Serhad Ceylan, projenin bitiminden sonra ipek böcekciliğiyle ilgilenebileceklerini ve projeye katılan kursiyerlerin de bunu çok istediklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“Projemizde 20 dezavantajlı grubumuzdan bayan çalışıyor. Burada hep birlikte birarada olabileceklerini bizlere de gösterdiler. Gayet yakın, iş birliği içerisindeler. Edirne'deki el sanatlarından şimdiye kadar bildiğimiz meyve sabunu, Edirnekari, bezbebek gibi ürünlerin haricinde şimdi biz kilimi ortaya çıkarıyoruz yeniden. Bununla ilgili çalışmalarımızı geliştiriyoruz.  Artık kilimin türevlerini yapmaya başladık. Mesela kilimden çantalar yapmaya başladık, masa örtüleri, kıyafet yapmaya başladık. Bunlarla ilgili birçok tasarım geliştirmeye başladık. Şimdilik bu ürünler satışa sunulmuyor ve kursiyerlerimizin kendilerine ait. Projenin ardından bunların ne yapılacağına hep birlikte karar vereceğiz ama daha şimdiden sosyal medya hesabımız üzerine koyduğumuz ürünleri görenler satın almak için talepler var. Hatta geçenler de Alaçatı'dan bir talep geldi. Ama şu an gönderemiyoruz.

 

‘Kadınların istihdam edilmesini istiyoruz’

Mümkün olduğunca katma değeri yüksek ürünler yapmaya çalışacağız. Çünkü hanımlarımızın istihdamlarını, kendi ihtiyaçlarını karşılayacak ciddi gelirler etmelerini istiyoruz. Bununla ilgili de dışarıdan çeşitli yardımlar alıyoruz. Daha da tasarımla ilgili gelecek destekler var. İleriki günlerde projenin sonuna doğru hep beraber göreceksiniz ki çok güzel gelişmeler olacak. Edirne'de yeni bir gelir kaynağı yaratılması konusunda güzel bir işbirliği ortaya çıkacak.  Belki buradan çıkacak ürünlerle ilgili olarak Edirne'de bir takım iş yerleri açılmaya başlayacak. Özellikle hediyelik eşya alanında faaliyet gösteren yerler olacak. Ben sadece meyve sabunculuğuyla geçinen iş yerleri biliyorum. Kimisi belki diyecek ki 'biz artık kilim de satmak istiyoruz'. Tabi sadece kilim değil, çanta ve türevler satılabilir. Devlet kurumlarımız ve sivil toplum örgütlerimiz bunları Edirne dışına giderken belki bunları hediye edecekler. Bu tezgâhlarda belkide ileride ipek üretimi de yapılabilecek. Edirne geçmişte biliyorsunuz ipek böcekçiliği konusunda çok önde olan illerden bir tanesiydi. Belki bununla ilgili bir canlandırma söz konusu olabilir. Burada tabiiki yetkililerinde bu olaya sahip çıkması gerekiyor”

Projede yer almaktan dolayı mutlu olduğunu dile getiren kursiyer Şüheda Gülceylan,  ekonomilerine katkı sağlaması açısından yaptığı işin önemine değinerek, “Burada olmaktan dolayı çok mutluyuz. Avrupa Birliği projesi olduğu için daha büyük avantajlara sahibiz. Şu anda Edirne’de hiç olmayan bir şey öğreniyoruz. Bu da bize artı bir şey kattı. İnşallah proje devam eder ve iş sahası olarak bize döner. Proje aynı zamanda ekonomimize de katkı sağlıyor. Hem eğlenip hem kazanıyoruz” dedi.

Bir diğer kursiyer, Nazik Düztepe de atölye çalışmalarının sosyalleşmelerine etki ettiğini aktararak, “Kendi emeğimizin karşılığını alıyoruz. Ailemize de destek de bulunuyoruz. Bu işin devam etmesini istiyoruz. Yok olmaya yüz tutmuş bir kültürü canlandırıyoruz. Bunu yapmak çok güzel” dedi.

Jale Avyüzen

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Sanki salgın yokmuş gibi!
Ekili arazileri dolu vurdu
 ‘Devlet, memuru arasında ayrım yapamaz’
Devletten "Sazan" atağı
Eczanelerin çalışma saatleri normalleşti
 “Edirne’de genç çiftçi kalmadı!”
Süloğlu'da maske takma zorunluluğu
Esnaftan ‘Şükür dualı’ açılış
Esnaf yeni dönemden umutlu
Cingöz'den Valilik ve belediyelere teşekkür
Kepenk açan esnafa hijyen seti
Twitter’daSaros isyanı!