Demir’den 4+4+4’e veryansın
Eğitim-İş Genel Başkanı Demir, bu yıl büyük tartışmalarla başlayan 4+4+4 eğitim sistemini adeta topa tuttu, bu yasanın ülkeye bir şey kazandırmayacağını vurguladı.
Yayın Tarihi: 15 Ekim 2012, Pazartesi 11:10
Eğitim Haberleri

 Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, 4+4+4 eğitim sistemini eleştirdi. Sisteme, ne öğrencilerin ne de öğretmenlerin hazır olmadığını belirten Demir, "Bu yasa ülkemize ve geleceğimize hiçbir şey kazandırmayacaktır" dedi.

Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası Genel Başkanı Veli Demir, gündemdeki 4+4+4 eğitim sistemine ilişkin olarak Edirne'de açıklamalarda bulundu. Sendikanın Edirne şube binasında bir basın toplantısı düzenleyen Demir, şunları söyledi:

"Bu yasayla laik eğitim ortadan kalktı. Laik eğitimin ortadan kalkması demek, fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirememek demek. Bu yasaya ne öğrenciler, ne öğretmenler ne de fiziki anlamda okullar hazır değil. Çocuk 5 yaşındayken okula gidilen ülkeler var fakat bu ülkelerde okul öncesi eğitim zorunlu. Ancak ülkemizde 66 aylıkken çocuklara okula gitme zorunluluğu getiriliyor. Bu çocuklar bedensel, psikolojik ve duygusal olarak okula başlamaya hazır değil. Kalem tutamazlar, ders dinleyemezler.

Sisteme çocuklarımızın hazır olmadığı kadar öğretmenlerimiz ve okullar da hazır değil. Öğretmen adayları eğitim fakültelerinde 72 ay ve üzeri çocuklara yönelik pedagoji eğitimi alıyor. Öğretmenler hizmet içi eğitime alınmadı. Ayrıca okullardaki fiziki şartlar da yasaya yönelik değil. İlerleyen günlerde düşüp yaralanan çocuk haberleriyle sıkça karşılaşabiliriz."

Söz konusu yasayla beraber açık lisenin de kurumsallaştırıldığını öne süren Veli Demir, "Şu an açık lisede okuyan öğrenci sayısı 1 milyon. Hükümet, özellikle kız çocuklarını liseye göndermemek için açık liseyi kurumsallaştırmayı hedefliyor. Bu yasa ülkemize ve geleceğimize hiçbir şey kazandırmayacaktır" dedi.

Demir son olarak Milli Eğitim Bakanı'na çağrıda bulunarak, "Madem öğrenci sayısı 2 katına çıktı, eğitim süresi de 12 yıla uzatıldı o zaman eğitime ayrılan bütçe de 2 katına çıkarılmalı" diye konuştu. Toplantıda Demir'in yanı sıra Genel Örgütlenme Sekreteri Osman Karademir, Edirne Şube Başkanı Nazım Kırcı ve Kırklareli Şube Başkanı Hayri Girgin de hazır bulundu.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Arıza, yüzlerce rögar kapağı açılarak tespit edildi
Nikahı Başkan Gürkan kıydı
Gürkan Vatanını seven sandığa gelsin
Yerel gazeteler desteklenmeli
Cumhurbaşkanı seçimi 2. Tur hazırlıkları tamamlandı
Türk Mutfağı Haftası lokma ile tamamlandı
‘Sulanabilir tarım arazisini yüzde 60’a getireceğiz’
Valilik Kupası Voleybol Turnuvası başladı
Tüm ameliyathaneler yenilendi
Belene Kampı'nda yaşadıklarını unutamıyor
Erişte mantısı, tarhana pilavı, kaz oturtma…
2. tur seçim hazırlıkları