Tuzcular’da B-MAX tanıtımı
Tuzcular Otomotiv, eşsiz ve suradışı gövde, kapı tasarımı ile tüm dikkatleri üzerine çeken yeni Ford B-MAX’i tanıttı.
Yayın Tarihi: 15 Ekim 2012, Pazartesi 11:06
Ekonomi Haberleri

 Güvenlikten en ufak bir ödün vermeden B sütununu ön ve arka kapıların içerisine entegre eden bu gövde tasarımı ile sağlanan ve 1.5 metreye ulaşan kapı açıklığı B-MAX’in rahatlık ve esneklikte yeni boyutlar sunmasını sağlıyor. Aynı zamanda kompakt ölçülere de sahip olan yeni B-MAX bu sayede özellikle şehir içi kullanımda eşsiz bir alternatif sunuyor. B-Max, benzersiz tasarımı yanında segmentinde ilk kez sunulan yüksek teknolojik özellikleri ile sürüş konforunu en üst düzeye çıkartarak yolculukların çok daha keyifli geçmesini sağlıyor. Ford B-MAX, bulunduğu segmentte Aktif Şehiriçi Güvenlik Sistemi'ni sunan ilk araç olma özelliğine sahip. 2011 yılında EuroNCAP ödülünü kazanan bu teknolojide ön cama entegre kızılötesi lazer teknolojisine sahip kamera düşük hızdaki çarpışmaların riskini azaltmak için sürekli olarak öndeki araç ile olan mesafeyi izliyor ve gerektiğinde sizin yerinize fren yaparak düşük hızda akan trafikte oluşabilecek kazaları önlüyor.

B-MAX’te öne çıkan teknolojik özelliklerden bir diğeri ise mevcut sistemlere nazaran çok daha basitleştirilmiş sesli komutlar ile müzik sistemini ve telefonunuzu kumanda etmenizi sağlayan ve bunun yanında cep telefonunuza gelen mesajları size Türkçe sesli okuyarak ise araç içi etkileşimi arttıran Ford'un yeni kullanıcı arabirimi SYNC’dir.

 Ford B-MAX'ta benimsenen yenilikçi tasarım anlayışı kendini motor kaputunun altında da gösteriyor. Ford B-MAX benzinli ve dizel motorlu versiyonları ile sınıfında öncü yakıt tasarrufu ve düşük CO2 emisyon seviyelerini bir arada sunuyor. Benzinli motor ürün gamında 90PS güce sahip 1.4 litre Duratec motor, PowerShift 6 ileri otomatik vites ile birlikte sunulan 105PS güç üreten 1.6 litre Duratec motor ve düşük yakıt tüketimi ile egzoz emisyon değerlerinin bir arada sunulduğu 1.0i EcoBoost 120PS motor yer alıyor. B-MAX’te dizel motor olarak ise 75PS’lik güce sahip 1.5 litre TDCi motor yer alıyor.

 

 Sizin yerinize fren yapan B-MAX düşük hızlarda çarpışmayı engeller

Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi, 30 km’nin altındaki hızlarda seyrederken çarpışmanın hafifletilmesine ya da önlenmesine yardımcı olur. Sistem önünüzdeki aracın beklenmedik bir biçimde durduğunu saptadığında, otomatik olarak fren uygular.

 

Lastiklerde erken uyarı sistemi

Seyir sırasında lastiklerden birinin basıncının azalması durumunda, Lastik Basınç Takip ve Uyarı Sistemi, araç panelinde bulunan gösterge vasıtasıyla sizi uyarır. Böylece, aracınızı güvenli bir şekilde durdurup, sorunu gidermenizi sağlar.

 

Özel  güçlendirilmiş kaporta

Girişi kolaylaştıran kapı sisteminde ve eşsiz gövde tasarımında geleneksel orta sütunun (B sütunu) ortadan kaldırılmasını dengelemek amacıyla, aracın gövdesi başlıca bölgelerde özel biçimde güçlendirilmiştir. Bunun nedeni, B-MAX'te B sütununun kapıların içine yerleştirilmiş olmasıdır. B-MAX'in en yüksek güvenlik standartlarını karşıladığına emin olmak hedefiyle, Ford'un güvenlik mühendisleri ayrıca kendi çarpışma testlerini de geliştirmişlerdir.

 

Saniyeden daha kısa sürede devreye giren koordineli güvenlik

B-MAX'te size ve yolcularınıza maksimum güvenliği sağlamak amacıyla bir dizi güvenlik sistemini bir araya getiren gelişmiş Akıllı Güvenlik Sistemi (IPS) bulunur.

Sağlam ve darbeyi sönümleyen kaportasının yanı sıra, bir çarpışma durumunda yaralanma olasılığını azaltmak için gelişmiş koltuk ve emniyet kemeri teknolojisi kullanılmıştır.

 

ESP her koşulda kontrolünüze yardımcı olur

Elektronik Denge Programı (ESP) aracınızın ilerleyişini sürekli olarak izler. Sistem, patinaj gibi durumlarda aracın seyir çizgisinden herhangi bir sapmayı algılar ve otomatik olarak aracın yoldaki konumunu düzeltir; aracı kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Teknoloji, acil koşullarda durma mesafelerinin azaltılmasına da yardımcı olur.

 

Daha kontrollü fren sağlayan gelişmiş sistemler

Anti blokaj fren sistemi (ABS) ve elektronik fren gücü dağıtımı sistemi (EBD) bir arada çalışarak, daha kontrollü fren yapılmasını sağlar.

 

Her açıdan koruyan hava yastıkları

Sürücü ve yolcu için ön hava yastıklarına ek olarak, göğüs kafesi koruyucu yan hava yastıkları ile baş koruyucu perde hava yastıkları bulunur. Sürücünün dizlerini koruyan bir hava yastığı da vardır.

Acil fren yapılması durumunda EBA daha fazla güç sağlar

Acil Durum Fren Desteği (EBA), acil bir durumda B-MAX'in maksimum fren etkisine ulaşmasına yardımcı olur. Sistem, sizin frene uyguladığınız gücü algılar, gerekiyorsa otomatik olarak artırır.

 

Gözlerinizin kamaşmasını önleyen dikiz aynası

Arkadan gelen diğer araçların farlarının gözlerinizi sürekli olarak kamaştırması gece sürüşlerinde konforu ve sürüş güvenliğini olumsuz etkileyen önemli bir faktördür. Yenilikçi bir teknolojiyle geliştirilen otomatik kararan iç dikiz aynası, arkadan gelen aracın farlarının ortaya çıkardığı parlamayı saptar ve otomatik olarak karartılmış moda geçererek konfor ve güvenliği en üst düzeye taşır.

 Daha güvenli gece sürüşü için daha parlak farlar

Daha parlak, yoğun ve uzun huzmeli aydınlatma özelliklerine sahip Halojen Projektör Farlar görmenizi (ve görülmenizi) kolaylaştırarak daha güvenli bir sürüş sağlar. Yollarda daha fazla fark edilmenizi sağlamak amacıyla Gündüz Yanan LED Lambalar, Halojen Projektör Farlarla birlikte sunulmaktadır.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Okul öncesi kurumların aceleyle açılması çocukları tehlikeye atıyor!
Sanki salgın yokmuş gibi!
Ekili arazileri dolu vurdu
 ‘Devlet, memuru arasında ayrım yapamaz’
Devletten "Sazan" atağı
Eczanelerin çalışma saatleri normalleşti
 “Edirne’de genç çiftçi kalmadı!”
Süloğlu'da maske takma zorunluluğu
Esnaftan ‘Şükür dualı’ açılış
Esnaf yeni dönemden umutlu
Cingöz'den Valilik ve belediyelere teşekkür
Kepenk açan esnafa hijyen seti