Komşuda Türkçe radyo sevinci
Bulgaristan Adalet Federasyonu (FSB) adlı bir sivil toplum örgütünün Bulgaristan'da ilk kez sadece Türkçe olarak yayın yapacak bir radyo kurma girişiminde bulunduğu açıklandı.
Yayın Tarihi: 13 Ekim 2012, Cumartesi 09:45
Gündem Haberleri

 Ülkedeki radyo ve televizyonların yasal çalışmalarının gözetimini yapan Elektronik Medya Kurulu'ndan (SEM) edinilen bilgiye göre, FSB Başkanı Sezgin Mümün'ün radyo kurma prosedürüne ilişkin Ağustos'ta yaptığı başvurusu olumlu karşılandı.

SEM, başvuruya istinaden Türk ve Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Kırcaali iline bağlı Ardino, Momçilgrad, Çernooçene, Kirmovo, Cebel ve Krumovrad belediyeleri alanında yayın yapacak bir Türkçe radyo için ihale kararı aldı.

Devlet Haberleşme Komisyonu, gerekli yayın frekansı bulmak üzere adı geçen belediyelerde boş frekans için araştırma yapacak.

SEM Başkanı Georgi Lozanov, Trud gazetesine açıklamasında, serbest frekans konusunda komisyondan olumlu yanıt gelmesi durumunda açık ihale yapılacağını ve Türkçe yayın yapacak radyo kurmak isteyen tüm adayların başvurularının değerlendirileceğini söyledi.

Nüfusu 7,43 milyon olan Bulgaristan'da yaşayan yaklaşık bir milyon Türk kökenli vatandaş sadece Bulgaristan Ulusal Televizyonu'nda (BNT) günlük süresi 15 dakika geçmeyen Türkçe haberleri izleyebiliyor. Bulgaristan Ulusal Radyosu'nun (BNR) Türkiye masası da sınırlı süreli günlük Türkçe yayınlar yapıyor.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

İkinci el beyaz eşyalar ateş pahası
Kırbiç ve yönetimi tekrar aday
Feda; "Fiyatlar yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artacak"
Sürücüler Lastikçilerin Yolunu Tuttu
Trafik ekipleri denetim yaptı
Paralar çuvallarla zor taşındı
“Kadına şiddet, bitene kadar mücadelemiz devam edecek”
İnce 2 Aralık'ta Edirne'ye Geliyor
DP Merkez İlçede Semerci dönemi
Özcan’dan 97. Yıl açıklaması
Cumhuriyet’in 100. Yılı Kırkpınar Güreşleri 7-9 Temmuz 2023’te
“Dere yatakları tahribatı sel riskine neden oluyor”