Ergin:‘Çiftçinin zararı büyüyor’
Haberin Yayın Tarihi: 17 Temmuz 2017 Pazartesi, 07:00
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Meriç Ziraat Odası (MZO) Başkanı Ömer Ergin, sanayi ve tarım girdilerine yıllık ortalama yüzde 25 artış yapılırken, buğdaydaki yüzde 3,2’lik artışın çiftçinin hanesine büyük zarar olarak yansıdığını söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan buğday fiyatının üreticiyi üzdüğünü belirten Ergin, “Çiftçimizin merakla beklediği hububat taban fiyatı maalesef çiftçilerimizin beklentisi yönünde olmadı” dedi.

Türkiye'nin önemli tahıl merkezlerinden Edirne’de hububat hasat döneminin bittiğini dile getiren Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) çok geç alım yapmaya başlamasının da çiftçiyi zor duruma soktuğunu söyledi.

Açıklanan fiyatın maliyetlerin dahi altında kaldığını savunan Ergin, “Sanayi girdilerine yıllık yüzde 25-30, memura, işçiye enflasyon oranında yada üzerinde zam gelirken hububat ürünlerine yüzde 3.2 zam veriliyor, bu da çiftçimiz açısından zarar demektir” şeklinde konuştu.

 

“Artış sadece 3.2 oldu”

Buğdaydaki yetersiz artışın çiftçiyi üzdüğünü kaydeden Ergin, şöyle konuştu: “Buğday hasadının büyük oranda tamamlandıktan sonra açıklanan ve geçen yıla göre sadece yüzde 3.2 oranında artırılan Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) buğday alım fiyatı çiftçiyi memnun etmedi. Çiftçiler, haziran sonunda gümrük vergilerinin indirilmesiyle düşen fiyat kayıplarının bile karşılanmadığını ileri sürdü. Bu nedenle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in açıkladığı buğday alım fiyatı üreticilerde büyük hayal kırıklığı yarattı. Açıklanan fiyat hem enflasyonun çok altında hem de çiftçinin girdi maliyetlerini karşılamaktan uzak. Çiftçilerin beklentisi ton başına en az 1050 lira fiyat açıklanması yönündeydi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Konya'da katıldığı ‘Hasat Bayramı'nda buğday fiyatını açıkladı. Buna göre, TMO geçen yıl tonu 910 lira olan Anadolu Kırmızı Sert Buğday'ın tonunu bu yıl yüzde 3.2 oranındaki artışla 940 liradan alacak.

 

 “Çiftçi cezalandırılıyor”

Bakanlar Kurulu Kararı ile buğday hasadı devam ederken ithalatta gümrük vergisinin yüzde 135'ten yüzde 45'e indirilmesi ile serbest piyasada buğdayın fiyatı ton başına bölgelere göre 40-50 lira düştü. Çiftçiden buğday alan tüccar, "istediğim fiyata vermezsen ithal ederim" silahı veren Hükümet, önce fiyatı düşürdü sonra "fiyat düşüyor" gerekçesi ile piyasaya müdahale ederek buğday alım fiyatını açıkladı.

Ekmeklik Anadolu Kırmızı Sert Buğdaylar için açıklanan fiyat, 2016 yılına göre sadece yüzde 3.2 oranında artışı öngörüyor. Bu artış 2016'da yüzde 10.9 olan enflasyonun çok gerisinde. Ayrıca çiftçinin kullandığı gübre, mazot, ilaç ve diğer girdilerdeki artış dikkate alındığında çok düşük bir fiyat. Gümrük vergisi indirilerek ton başına 40-50 lira fiyatı düşürülen buğdayın alım fiyatı geçen yıla göre ton başına 30 lira artırıldı. Gümrük vergisi düşürülerek cezalandırılan çiftçi, geç ve düşük açıklanan fiyatla bir kez daha cezalandırıldı.” Gökhan Zobar

    BU HABERE YAPILAN YORUMLAR
    YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
 
Copyright ©
Yenigün Ofset Gazete ve Matbaa Tesisleri Mumcular Sk. (Eski itfaiye karşısı) No: 16/B EDİRNE
0 284 225 27 57 - 212 77 55
xx