Çeltikçilikte üçüncüyüz
TAGEM Genel Müdür Yardımcısı Sarı:''Çeltikte dünya ülkelerinde ortalama dekar başına 400-600 kilogram verim sağlanırken Türkiye'de 900 kilogramın üzerinde verim alınmaktadır''
Yayın Tarihi: 10 Ekim 2012, Çarşamba 09:57
Ekonomi Haberleri

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar (TAGEM) Genel Müdür Yardımcısı Ali Osman Sarı, çeltikte birim alandan alınan verim açısından Türkiye'nin Mısır ve Avustralya'nın ardından dünya üçüncüsü olduğunu bildirdi.

      Sarı,  yaptığı açıklamada, Türkiye'nin dünya standartlarına göre çeltik üretiminde başarılı bir yükseliş sergilediğini söyledi.

      Türkiye'deki çeltik üretiminin yarısından fazlasının Trakya'da üretildiğini belirten Sarı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nce yapılan çalışmalar sonucunda çeltik veriminin dünya ortalamasının üzerine çıktığını kaydetti.

      Sarı, Türkiye'de ekili 100 bin hektar alandan 1 milyon ton çeltik üretildiğini anlatarak, ''Türkiye, çeltikte birim alandan alınan verim açısından Mısır ve Avustralya'nın ardından üçüncü sırada yer alıyor. Dünya ortalamasına göre, çeltikte dünya ülkelerinde ortalama dekar başına 400-600 kilogram verim alınırken Türkiye'de 900 kilogramın üzerinde verim alınmaktadır'' dedi.

      Birim alandan alınan verim açısından dünyada üçüncü sırada bulunduklarını ifade eden Sarı, çoğunlukla buğday üreten ve tüketen bir ülke olduklarını anlattı. Sarı, Türkiye'de yılda 200 kilogram buğday tüketilirken, 8 kilogram da çeltik tüketildiğini bildirdi.

      Sarı, buğday ve çeltik tüketim oranına göre, Türkiye'de çeltik üretimi ve tüketiminin de gün geçtikçe başarılı bir yükseliş gösterdiğini vurguladı.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Okul öncesi kurumların aceleyle açılması çocukları tehlikeye atıyor!
Sanki salgın yokmuş gibi!
Ekili arazileri dolu vurdu
 ‘Devlet, memuru arasında ayrım yapamaz’
Devletten "Sazan" atağı
Eczanelerin çalışma saatleri normalleşti
 “Edirne’de genç çiftçi kalmadı!”
Süloğlu'da maske takma zorunluluğu
Esnaftan ‘Şükür dualı’ açılış
Esnaf yeni dönemden umutlu
Cingöz'den Valilik ve belediyelere teşekkür
Kepenk açan esnafa hijyen seti