Doktor adaylarına ‘şefkat’ önerisi
TÜ Rektörü Prof.Dr.Yörük, hekim adaylarına dostok olduklarında hastalarıyla empati kurmalarını, onlardan şefkat ve sevgiyi esirgememeleri tavsiyesinde bulundu.
Yayın Tarihi: 09 Ekim 2012, Salı 10:35
Sağlık Haberleri

 Trakya Üniversitesi (TÜ) Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, hekim adaylarına, hastalarından şefkat ve sevgiyi esirgememeleri ve onlara gülümsemeleri tavsiyesinde bulundu.

Yörük, TÜ Tıp Fakültesi'ni kazanan 194 öğrencinin beyaz önlük giyme töreninde yaptığı konuşmada, hekim adaylarına doktor olduklarında hastalarıyla empati kurmalarını istedi.

Doktorluğun zorlu bir meslek olduğunu anlatan Yörük, "Mezun olduktan sonra mesleğe başladığınızda, hastalarınızdan şefkati, sevgiyi ve bir gülümsemeyi hiçbir zaman esirgemeyin. Öte yandan bu mesleğin olmazsa olmazlarından biri de şereftir. Bu mesleği, gündelik, basit ve ucuz çıkarlar için feda etmeyin. Hekimlik mesleği 8 saatlik bir mesaiye sahip değildir. Bu meslek, 7 gün 24 saat sırtınızda bulunacak" diye konuştu.

TÜ Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Süleyman Pişkin de hekimlik mesleğinin dünyadaki sanatların en yücesi olduğunu söyledi.

Hekimin mesleğini uygularken bir sanatçı gibi titizlikle yapması gerektiğini belirten Pişkin, "Hekim, sorumluluğunu her an bütün benliğiyle duymalıdır. Hekim, aynı zamanda hikmet sahibi kimse demektir. Hikmet sahibi olmak her zaman akılcı, özlü ve isabetli konuşmak ve davranmaktır" ifadesini kullandı.

TÜ Tıp Fakültesi'ni birincilik ile kazanan Enes Esen de, Türk tıp tarihinin başarılarla dolu olduğunu anlatarak, "Orta Çağ Avrupa'sında zihinsel engelli insanlar içine şeytan kaçmış diye diri diri yakılırken bizim atalarımız Edirne'deki Beyazıt Külliyesi'nde bu hastaları çeşitli yöntemlerle tedavi ediyorlardı. Bu bizim için gurur verici aynı zamanda büyük bir sorumluluktur" şeklinde konuştu.

Daha sonra üniversitenin Tıp Fakültesini kazanan 194 öğrenci, beyaz önlüklerini giyerek yemin etti.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Pazar yerinde silah konuştu
Edirne varyant virüsle mücadele ediyor
Yenisuiş yıkılıyor
Sınır Beyi’nden pankartlı tepki
PVC’den geri dönüşüm
Trakya’dan BOTAŞ’a ‘dur’ çağrısı!
Gürkan’ın açıklaması Edirne Liselileri mutlu etti
“Umudumuzu 8 Mart’a bağladık”
Ziraat Odası Başkanı’ndan üreticilere uyarı
Parklar geçici olarak kapatıldı
‘Çiftçi Malları Koruma Başkanlıkları zorda’
Milli mücadele ruhu İzmir’e taşındı