Diploma sahteciliğine komşudan formül
Türkiye’nin, Bulgaristan’da üniversite bitirenlerin diplomalarını tanımamasının ardından Eğitim Bakanlığı, sahteciliğin önüne gececek yeni bir uygulama başlatıyor.
Yayın Tarihi: 09 Ekim 2012, Salı 10:27
Eğitim Haberleri

 Buna göre, diplomanın her sayfasında mühür ve numara bulunacak. Bu numara iki haftada bir değiştirilecek.

Bulgar basınından edinilen bilgilere göre Eğitim Bakanı Sergey İgnatov, bu mührün diplomaların her sayfasında bulunması gerektiğini söyledi.Türkiye’nin, Bulgaristan diplomalarını tanımaması sorununu görüşmek için iki hafta içinde Türkiye’ye gidip meslektaşı ile görüşeceğini aktaran Bakan İgnatov, Türkiye’nin, tüm diplomaların Bakanlığın internet sitesinde yer almasını istediğini, kendilerinin de bunu yerine getirdiğini belirtti. Bakan İgnatov, Türkiye’nin Bulgaristan Büyükelçisi İsmail Aramaz ile de bir görüşme gerçekleştirdiğini ve bu görüşmenin çok olumlu geçtiğini vurguladı. Türkiye’den gelen öğrencileri kandıran aracı şirketlerin de denetleneceğini vurgulayan Bakan İgnatov, bu şirketlerin dışardan öğrenci topladıklarını, bunların anlaşmaları bulunduğunu, ancak öğrencinin üniversiteye başlaması ile bu aracılarla üniversite yönetiminin ilişkilerinin sınırlandırılması gerektiğini aktararak, “Bu şirket temsilcileri üniversitelerde bölümler arasında dolaşarak sınav düzenlemeleri ve bölümler arasında öğrenci notlarını aktarmamalı.” dedi.

Aracı kurumlara mesafeli olmak

 Bunun sona erdirilmesi için tüm üniversite rektörlerine mektup gönderen Bakan, tüm üniversitelerin bu aracı kurumlarla ilişkilerini sınırlandırmalarını istediğini aktardı. Öğrencilerin aracı şirketler tarafından fazla ücret istemelerine karşı da tebirler alınacağını açıklayan Bakan İgnatov, bundan sonra her bir üniversitenin yıllık ücretlerinin internet sitesinde yer alacağını, bu şekilde her bir öğrencinin yıllık okula ödeyeceği ücretin bileneceğini, bu şekilde aracı şirketlerin okul ücretlerinin yükseltilmesinden dolayı her iki-üç ayda bir ücret istemeleri gerekçesinin okul ücretlerinden kaynaklanmayacağının bilineceğini ve bu şekilde bunun önüne geçilebileceğini aktardı. Yasayı ihlal ettiği yönünde şüpheler bulunan şirketleri İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov’a gönderdiğini dile getiren Bakan, bu şirketlerin Türkiye tarafından da incelendiğini sözlerine ekledi.

 

Türk öğrencilerden destek talebi

 

Bulgaristan Türk Öğrenciler Derneği, diploma sorununun çözümü için Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Başbakan Boyko Borisov ve Eğitim Bakanı Sergey İgnatov’dan destek istedi. Dernek Başkanı Serdar Kızıldağ, desteklerini esirgememelerinden dolayı Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Eğitim Bakanı’na teşekkür etti. Dernek, ayrıca Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’e  bir plaket sundu.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Arıza, yüzlerce rögar kapağı açılarak tespit edildi
Nikahı Başkan Gürkan kıydı
Gürkan Vatanını seven sandığa gelsin
Yerel gazeteler desteklenmeli
Cumhurbaşkanı seçimi 2. Tur hazırlıkları tamamlandı
Türk Mutfağı Haftası lokma ile tamamlandı
‘Sulanabilir tarım arazisini yüzde 60’a getireceğiz’
Valilik Kupası Voleybol Turnuvası başladı
Tüm ameliyathaneler yenilendi
Belene Kampı'nda yaşadıklarını unutamıyor
Erişte mantısı, tarhana pilavı, kaz oturtma…
2. tur seçim hazırlıkları