Çok tehlikeli salgın kapımızda
Bulgaristan yetkilileri, son derece tehlikeli olduğu ileri sürülen ‘Victoria ‘ adındaki gribin yıl sonuna kadar ülkelerinde etkili olacağını belirterek vatandaşlarına grip aşısı öneriyor.
Yayın Tarihi: 08 Ekim 2012, Pazartesi 10:14
Sağlık Haberleri

 Bulgaristan Sağlık Bakanlığı yetkilileri, son derece tehlikeli olduğunu belirttikleri Viktoria gribinin Avrupa'da yayıldığını ve yıl sonuna kadar Bulgaristan'da etkili olacağını belirtmesi Türkiye’ye geçer mi? sorusunu akıllara getirdi.

Bulgar yetkililer, zatürre, kalp krizi ve beyin kanaması gibi komplikasyonlara neden olduğunu ifade ettikeri  Victoria gribinin son derece tehlikeli olduğunu, tedavisine ilk semptomlarda başlanmasının şart olduğunu kaydetti.

Bulgaristan Salgın Hastalıkları ile Mücadele kurumu Başmüfettişi Dr. Angel Kunçev, Avustralya'nın Viktoria eyaletinde tanımlandığı için adını buradan alan hastalığın, A/N3N2 tipi gribin en tehlikeli türlerinden biri olduğunu belirtti.

Bulgar basınından edinilen bilgilere göre gribin özellikle 65 yaş üzerindekiler için çok tehlikeli olduğunu ifade eden Kunçev, vatandaşlardan grip aşı olmaya özen göstermelerini istedi.

Kunçev, İngiltere'den hava yoluyla ülkelerine dönen Bulgar vatandaşları arasında bu gribin yaygın biçimde görüldüğüne dikkati çekti.

Resmi istatistiklere göre, nüfusu 7,34 milyon olan Bulgaristan'da son 16 yılda 33 bin 368 kişi çeşitli grip komplikasyonlarından hayatını kaybetti.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Küçünlü köyü karantina da
Edirneliler haritadaki ‘kırmızı’ rengini değiştirmek istiyor
TÜ'nin çalışkan uzmanı profesör oldu
Uzmandan ‘mutant virüs riski’ uyarısı
Asyaport'tan Avrupa'ya 5 direkt servis
Genç kadın koronadan öldü
3 bin pehlivana aşı talebi
Eczaneler normale dönüyor
İl Genelden “kırmızı” hassasiyet
Kırmızı renk esnafın moralini bozdu
Saray Spor Tesisleri pislik içinde
Haftalık vaka sayısı oranı ‘107,43’