‘Kalpten Tıbba, Tıptan Kalbe’ sempozyumu sona erdi
Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, insani değerlerin genetik mirasla gelecek kuşaklara aktarılmadığını, öğrenilerek uygulandığını söyledi.
Yayın Tarihi: 08 Ekim 2012, Pazartesi 10:07
Sağlık Haberleri

 Trakya Üniversitesi ve Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma Grubu (TÜMATA) işbirliğiyle Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi'nde düzenlenen "Kalpten Tıbba, Tıptan Kalbe Geleceğe Hazırlık" sempozyumunda konuşan Tarhan, psikolojide insanın akıl, beyin ve kültür olarak 3 kategoride ele alındığını bildirdi.

İnsanın doğası gereği görerek uyguladığını ve öğrendiğini anlatan Tarhan, "II. Dünya Savaşı'nda ormanda kaybolmuş çocuk vakaları şu anda literatüre girmiş durumda. Bu çocuklar bulunduklarında hangi hayvanın yanında yaşadıysa onun gibi yemek yiyor ve hareket ediyor. Çocuklara sevgi, konuşma ve insan gibi davranma öğretilemiyor. Beyinleri yerinde ancak çocuklar ormanda ne şartlar yaşadılarsa onu uyguluyorlar. İnsani değerleri öğrenemiyorlar. İnsani değerler, genetik mirasla geçmiyor, bu değerler öğrenilerek uygulanıyor" diye konuştu.

 

-Beynin sol yanı erkek, sağ yanı dişi özellikleri taşıyor-

 

İnsan beyninin iki bölümden oluştuğunu kaydeden Tarhan, beynin sol tarafının erkek, sağ tarafının dişi özellikleri taşıdığını belirtti.

Beynin her iki bölümünün de öğrenmeyle ilişkili gelişebileceğine dikkati çeken Tarhan, "Beynin sol tarafı mantık, muhakeme, konuşma ve hesaplama gibi kararları alırken, sağ tarafı duygu, heyecan ve sanat gibi estetik algılamaları yapıyor" dedi.

İki gün süren "Kalpten Tıbba, Tıptan Kalbe Geleceğe Hazırlık" konulu  sempozyuma 40’ın üzerinde katılım olduğu, katılanlar arasında televizyon ekranlarından tanınan Memorıal Hastanesi Kalp ve Damar cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez’in de bulunduğu, renkli kişiliği ile ilgi çektiği gözlendi. Sempozyum, geçen Cuma günü geç saatlerde sona erdi.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Pazar yerinde silah konuştu
Edirne varyant virüsle mücadele ediyor
Yenisuiş yıkılıyor
Sınır Beyi’nden pankartlı tepki
PVC’den geri dönüşüm
Trakya’dan BOTAŞ’a ‘dur’ çağrısı!
Gürkan’ın açıklaması Edirne Liselileri mutlu etti
“Umudumuzu 8 Mart’a bağladık”
Ziraat Odası Başkanı’ndan üreticilere uyarı
Parklar geçici olarak kapatıldı
‘Çiftçi Malları Koruma Başkanlıkları zorda’
Milli mücadele ruhu İzmir’e taşındı