Şimdi ‘Rengarenk’ kilim dokuyorlar
Yayın Tarihi: 10 Haziran 2017, Cumartesi 07:00
Haberleri

Edirne Rotary Kulübü Derneği öncülüğünde Edirne Süpürgeciler Mahallesi Yardımlaşma Dayanışma ve Kalkınma Derneği ve Edirne Sanayici İş Adamları Derneği ortaklığıyla hayata geçirilen ‘Rengarenk’ AB projesi kapsamında 20 dezavantajlı kadın, tezgahların başına oturarak kilim dokumaya başladı.

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında hayata geçirilen ‘Rengarenk’ projesiyle 20 dezavantajlı kadın kilim dokuma eğitimlerini almaya başladı.

Projenin tanıtım toplantısının yapıldığı atölyede Projenin Koordinatörü Serhad Ceylan, projemizin genel amacı; dezavantajlı kişilerin sosyal entegrasyonu ve istihdam edilebilirliğinin arttırılması, işgücü piyasasına erişimlerinin kolaylaştırılması ve işgücü piyasasına girişlerinin önünde yer alan engellerin kaldırılmasına katkıda bulunmaktır. Özel amacı ise; Edirne merkezde bulunan İşsiz Romanların ve 16-45 yaş arası dokuma işine gönüllü herhangi bir gelir kaynağı olmayan dezavantajlı işsiz kadınların istihdam edilebilirliklerini arttırmak, Romanların toplumla bütünleşmesine destek olmak, Romanlara karşı var olan önyargının kırılmasına destek olmaktır” dedi.

 

Hatay’a teknik gezi

Ceylan, 122 bin Euro bütçesi bulunan projenin uygulama eğitimlerinin ardından kilim dokumacılığı konusunda öncü şehirlerden olan Hatay’a teknik gezi düzenleneceğini ekleyerek,  “1 Haziran tarihinden itibaren eğitimlere başladı. Kilim dokuma kursumuz 3 ay sürecek. Eğitimlerin sonlanmasından itibaren Hatay iline teknik gezi organizasyonu yapılacak olup ayrıca çeşitli sergiler ve organizasyonlar yapılacaktır. Bugüne kadar dünyada ve ülkemizde birçok proje gerçekleştiren Edirne Rotary Kulübü Derneği ile bu Avrupa Birliği projesine imza attık. Amacımız Edirne’de eski yıllarda yapılan kilim dokuma el sanatını tekrar ait olduğu yere getirerek, dezavantajlı ve gönüllü kadınlarımıza yeni bir gelir kapısı aralamaktır. Çeşitli tasarımlar geliştirerek ürün çeşitliliği yaratmak ve Edirne’nin tanıtımına yönelik özgün ürünler üretmek en büyük amacımızdır” şeklinde konuştu.

Projenin yürütücülerinden Rotary Kulübü Derneği Başkanı Ahmet Çelik ise, “Projenin geleceğine dönük olarak bu işle ilgili Pazar yaratılması, önemsenmesi ve sahip çıkılması çok önemli. Biz bu işe sahip çıkmaya elimizden geldiğince destek vereceğiz. Bu işler zor işler bir sürü bürokratik işler var. Projemizde bizlere yardımcı olan tüm kurum kuruluşlara teşekkür ederiz” dedi.

Ekonomilerine katkı sağlaması açısından yaptıkları işten mutluluk duyduklarını söyleyen kursiyerlerden Şüheda Gülceylan,  “Bu işte istemek ve zevk almak çok önemli. Ben çok seviyorum. Umuyorum ki ortaya daha güzel şeyler çıkacak. Henüz çok yeniyiz. 3 ay sonra daha güzel işlerin ortaya çıkacağını düşünüyorum. Ekonomik olarak bizlere farklı bir iş kapısı aralayacak. Bu tezgâhlardan kendimizde evlerimize alıp iş yapabiliriz” ifadelerini kullandı. Jale Avyüzen

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Sanki salgın yokmuş gibi!
Ekili arazileri dolu vurdu
 ‘Devlet, memuru arasında ayrım yapamaz’
Devletten "Sazan" atağı
Eczanelerin çalışma saatleri normalleşti
 “Edirne’de genç çiftçi kalmadı!”
Süloğlu'da maske takma zorunluluğu
Esnaftan ‘Şükür dualı’ açılış
Esnaf yeni dönemden umutlu
Cingöz'den Valilik ve belediyelere teşekkür
Kepenk açan esnafa hijyen seti
Twitter’daSaros isyanı!