‘Abe hareket edin be ya’
Edirne'de "3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü" dolayısıyla "Abe hareket edin be ya" sloganıyla yürüyüş yapıldı.
Yayın Tarihi: 04 Ekim 2012, Perşembe 09:59
Sağlık Haberleri

 Şükrüpaşa Atletizm Sahası'nda toplanan, aralarında kamu çalışanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin bulunduğu grup, bir süre yürüyüş yaptı. Yürüyüşe katılanlara sağlıklı beslenmeyi teşvik etmek için elma dağıtıldı.

Edirne Halk Sağlığı Müdürü Hatice Gül, gazetecilere yaptığı açıklamada, Dünya Yürüyüş Günü kapsamında Edirne'deki vatandaşların yürümek amacıyla spor komplekslerinde toplandığını söyledi.

Toplumun genellikle hareketsiz yaşam sürdürdüğüne dikkati çeken Gül, hareketsizliğin kalp, şeker ve solunum yolu hastalıklarını neden olduğunu ifade etti.

Hareketsizliğin dünyadaki kronik hastalıkların en önemli risk faktörleri arasında 4'üncü sırada yer aldığını vurgulayan Gül, "Araştırmalara göre Türkiye'de de hareketsizlik çok fazla. İnsanlarımızın yüzde 70'inin hareketsiz olduğu gözlenmiştir. Bu da bizi üzen bir durum. Sağlık Bakanlığı'nın yeni çalışma modelinde artık koruyucu sağlık hizmetleri anlamında özellikle hastalıkları önleyen sigaradan uzak durmak, daha fazla su tüketimi, daha az tuz tüketiminin yanında hareket etmeyi, obeziteyle mücadele etmeyi önceliğe almış durumdadır" diye konuştu.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Pazar yerinde silah konuştu
Edirne varyant virüsle mücadele ediyor
Yenisuiş yıkılıyor
Sınır Beyi’nden pankartlı tepki
PVC’den geri dönüşüm
Trakya’dan BOTAŞ’a ‘dur’ çağrısı!
Gürkan’ın açıklaması Edirne Liselileri mutlu etti
“Umudumuzu 8 Mart’a bağladık”
Ziraat Odası Başkanı’ndan üreticilere uyarı
Parklar geçici olarak kapatıldı
‘Çiftçi Malları Koruma Başkanlıkları zorda’
Milli mücadele ruhu İzmir’e taşındı