Gürkan’dan, Başbakan’a ‘buğday’ sorusu
CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan, Yanıtlaması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “Ülkemiz üreticisini hiçe sayarak, hayvansal tüketimde kullanılmak üzere buğday ithal edip, ekmeklik buğday olarak fırınlara satan firmalar hangileridir?” diye sordu.
Yayın Tarihi: 28 Eylül 2012, Cuma 10:19
Siyaset Haberleri

 “Kendi kendine yetebilen bir ülke olmanın birinci kuralı kendi üreticine sahip çıkmaktır.” diyen Milletvekili Gürkan’ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a vermiş olduğu soru önergesi metninde şu ifadelere yer verdi:

“Beslenmede taşıdığı büyük önem nedeniyle dünyanın en stratejik ürün grubunu oluşturan hububatlar, dış ticarette ülkemiz için büyük önem taşımaktadır. 1980'li yıllara gelinceye kadar tüm hububat ürünlerinde net ihracatçı olan ülkemiz, günümüzde pirinç ve mısırda önemli bir ithalatçı, buğdayda ise bazı yıllar net ithalatçı, bazı yıllar ise net ihracatçı durumuna girmiştir.

Hububat grubu ürünler dünyada stratejik önemi en yüksek olan ürünler olup; başta buğday olmak üzere tüm hububat ürünlerinde, spekülatif girişimlerin engellenmesi, ulusal stok seviyesinin güçlendirilmesi, dünya piyasalarında yaşanabilecek dalgalanmalardan korunmak amacıyla bir takım tedbirlerin alınmasının gerekliliği ortadadır. Alınacak tedbirlerin başında üreticinin korunması ve desteklenmesi gelmelidir.”

Gürkan, bu bağlamdaki sorularını da şöyle sıraladı:

1-2012 yılı itibariyle ülkemizin elinde bulunan buğday stoğu nedir? Ülkemizin yıllık buğday tüketim ve üretim miktarları nedir?

2-2012 yılında TMO’nun ve özel şirketlerin ithal ettiği; ekmeklik buğday ve hayvansal tüketimde kullanılan buğday miktarı nedir?

3-Yurtiçi Buğday piyasasının düzenlenmesi ve istikrara kavuşması adına TMO’nun almış olduğu tedbir ve uygulamalar nelerdir? 2012 yılında TMO’ya verilen buğday ithalat yetki miktarı nedir?

4-TMO’nun elinde bulunan GDO’lu buğday miktarı nedir? Hangi depolarında bulunmaktadır? Bugüne kadar bu ürünler ve bu ürünleri TMO depolarına alan yetkililer hakkında ne gibi işlemler yapılmıştır?

5-Ülkemiz üreticisini hiçe sayarak, hayvansal tüketimde kullanılmak üzere buğday ithal edip, ekmeklik buğday olarak fırınlara satan firmalar hangileridir?

6-Bu firmalar hakkında yapmış olduğunuz işlemler ne aşamadadır?

7-Dürüst firmalara sahip çıkmak, üreticiye sahip çıkmak adına bu firmalar hakkında yapılacak uygulamalar nelerdir?

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Kazada ölenlerin kimlikleri belli oldu
Kırklareli'nde yolcu otobüsün devrildi: 6 ölü, 25 yaralı
“Kırkpınar Bu Yıl İlklere Sahne Oldu”
Tunca Nehri'nde erkek cesedi bulundu
Herkesin merakı oldu
Hasat ettikleri buğdayı TMO'ya satıyorlar
Yangında 2 hektarlık alan zarar gördü
DOÇEK Istrancalar’da pedal çevirdi
Süloğlu’yu temsil eden güreşçilerden büyük başarı
Başmüftü Aliş’ten  Bozkurt’a Ziyaret
Anızı yakan kişiye para cezası uygulandı
“Babama verdiğim sözü tuttum”