Mikrofinans’ta ilk krediler dağıtıldı
Edirne Valisi Duruer, ''Mikrokredi kullananların, cüzi paralarla çok büyük mucizeler meydana getirdiklerine şahitlik edenlerden biriyim.” dedi.
Yayın Tarihi: 27 Eylül 2012, Perşembe 09:58
Ekonomi Haberleri

Edirne Valisi Hasan Duruer, ''Çoğumuzun sadece bir yemek parasıyla ihtiva edeceği bir durumda arkadaşlarımız büyük çalışmalar yaptılar''dedi.

Vali Duruer, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen Edirne Mikrofinans Şubesi açılış töreninde yaptığı konuşmada, mikrokredi kullananların, cüzi paralarla çok büyük mucizeler meydana getirdiklerine şahitlik edenlerden biri olduğunu söyledi.

Mikrokredi konusunda valilik olarak desteğe her zaman hazır olduklarını ifade eden Duruer, ''Çoğumuzun sadece bir yemek parasıyla ihtiva edeceği bir durumda arkadaşlarımız büyük çalışmalar yaptılar. Büyük gayret gösterdiler. Valilik olarak Roman vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu bilmelerini arzu ediyorum. Roman vatandaşlarımızın kültürel, sosyal, ekonomik ve sportif sahalardaki çalışmalarına yardımcı olacağız. Onların refah seviyelerinin yükseltilmesi için ciddi gayret göstereceğiz. Mikrokredi konusunda da sıkıştıkları her noktada destek vereceğimizi söylemek istiyorum'' diye konuştu.

 AK Parti Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu da mikrokredi çalışmasının Edirne milletvekilliği sürecinin en anlamlı çalışmalarından biri olduğunu belirtti.

Roman vatandaşlara çocuklarının eğitimine özen göstermeleri konusunda tavsiyede bulunan Müezzinoğlu, ''Çocuklarınızı ne pahasına olursa olsun okutun. Her türlü desteği ve yardımı yapmak, ister yerel yönetici, ister merkezi yönetici eğitimin yanında olmak zorunda ve sizlerin evlatlarının daha iyi noktalara gelmesinde her türlü desteği vermek durumundayız'' diye konuştu.

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu da belediye olarak bütün mahaller gibi Roman mahallerine de canı gönülden ve sonuna kadar yardım ettiklerini dile getirdi. 

 Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül yaklaşık 175 ülkede mikrofinans uygulamasının yapıldığını, 135 milyon insan fiili olarak bu krediyi aldığını anımsattı

 2003 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 6 kişiye 500'er lira vererek mikrokredi uygılamasını Diyarbakır'da başlattığını hatırlatan Akgül, ''Bugün itibariyle 65 ildeki 92 şubede 62 bin mikrokredi üyesi var. Bunlardan 53 bin kişiye kredi verme potansiyelimiz var. 9 bin kişi kredi almayı bekliyor. Ulaştığımız aile sayısı 62 bin. Ulaşmamız gereken aile sayısı 3.5 milyon. Bizim bu uygulamamız gibi diğer uygulamaların ve kuruluşların işin içerisinde olması ve insanlara bu şekilde katkı sağlamasının daha faydalı olduğunu düşünüyorum'' şeklinde konuştu.

Rotary 2420. Bölge Vakfı Başkanı ve Darülaceze Vakfı Genel Sekreteri Fatih Recep Saraçoğlu da, İstanbul'da 4 mikrofinans şubesi açtıklarını, 5. şubenin Edirne'de açıldığını belirtti.

''Gerçekten yoksulluğu azaltmak, ekonomik kalkınmayı sağlamak için yeryüzünde bulunmuş en iyi iş fikri olarak mikorkrediyi görüyoruz'' diyen Saraçoğlu, ''Ne yoksulluk, ne sıkıntı, ne az gelire sahip olmak hiçbirimizin kaderi değil. Hepimizin bu dünyanın nimetlerinden en iyi şekilde yararlanma hakkımız var'' dedi.

Edirne Roman Derneği Başkan Yardımcısı Bahattin Ulusoy da destek verilmemesi halinde Edirne'nin mikrofinans alanında diğer ilerden geri kalabileceğini ifade ederek, ''Üzülmemek için baştan önlem alınması gerektiğini düşünüyorum. Yer temini konusunda verilecek destekle 100 sabun üreten kadın, 50 süpürge üreten kadın ve el işleriyle ilgili üretim yapan kadınlarımızın İstanbul’da' satış yapacağının garantisini veriyorum'' diye kaydetti.

Konuşmaların ardından Edirne Valisi Hasan Duruer, AK Parti Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu ve protokol üyeleri tarafından üyelere kredileri dağıtıldı.

Tören, kredi kullanan üyelerin ürünlerinin sergilendiği stantların gezilmesiyle sona erdi. 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Küçünlü köyü karantina da
Edirneliler haritadaki ‘kırmızı’ rengini değiştirmek istiyor
TÜ'nin çalışkan uzmanı profesör oldu
Uzmandan ‘mutant virüs riski’ uyarısı
Asyaport'tan Avrupa'ya 5 direkt servis
Genç kadın koronadan öldü
3 bin pehlivana aşı talebi
Eczaneler normale dönüyor
İl Genelden “kırmızı” hassasiyet
Kırmızı renk esnafın moralini bozdu
Saray Spor Tesisleri pislik içinde
Haftalık vaka sayısı oranı ‘107,43’