Hızlı Tren Hattına onay
Yayın Tarihi: 25 Nisan 2017, Salı 07:00
Haberleri

Küçükçekmece, Avcılar, Büyükçekmece, Arnavutköy, Başakşehir, Çatalca ve Silivri ilçelerinde yapılması planlanan Halkalı Kapıkule Hızlı Tren Hattı, ÇED sürecini geçti. Proje halkın beğenisine çıkarken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da yaptığı duyuruda 10 günlük itiraz sürecinin  başladığını belirtti.

Devlet Demiryolları tarafından yapılması planlanan Halkalı Kapıkule Hızlı Tren hattı, nihai ÇED sürecini geçti. 229 kilometrelik Halkalı Kapıkule hattı hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, halkının görüşlerine açık olduklarını belirtti. Küçükçekmece, Avcılar, Büyükçekmece, Arnavutköy, Başakşehir, Çatalca ve Silivri ilçelerinden geçecek olan tren hattı için halk 10 gün boyunca görüş ve önerilerin yanı sıra itirazlar da iletebilecek.

Konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda yapılan açıklama şöyle:

"İstanbul ili Küçükçekmece, Avcılar Büyükçekmece, Arnavutköy, Başakşehır, Çatalca, Silivri, ilçesinde TC Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Halkalı Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi ile ilgili olarak hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulunmuş olup, nihai kabul edilmiştir. Komisyonun sonuçlandırdığı Çevresel Etki Değerlendirme Raporu halkın görüş ve önerilerini almak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde ve Bakanlıkta on(10) gün görüşe açılır. Bakanlıkça projeyle ilgili karar alma sürecinde bu görüşler de dikkate alınır. Bakanlık halktan gelen görüşler ışığında rapor içeriğinde gerekli eksikliklerin tamamlanmasını, ek çalışmalar yapılmasını ya da İnceleme Değerlendirme Komisyonunun yeniden toplanmasını isteyebilir. Nihai olarak kabul edilen Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu 10 (on) gün halkın görüşüne açılmış olup, görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na müracaat edebilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur”

 

Proje özeti

 

Proje kapsamında yapılması planlanan faaliyet, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Avrupa Birliği yatırımları Dairesi’nin koordinasyonunda ve TCDD Genel Müdürlüğü kontrollüğü altında inşası yapılacak Halkalı-Kapıkule demiryolu projesidir. Söz konusu proje kapsamında, İstanbul ili Halkalı İstasyonu’ndan başlayan ve Edirne ili Kapıkule İstasyonu’nda sonlanan yaklaşık 229 km elektrikli, çift hatlı ve 200 km/saat  tasarım hızına sahip demiryolu hattı yapılacaktır.

Planlanan demiryolu hattının; yaklaşık 73 kmlik kısmı İstanbul, yaklaşık 40 kmlik kısmı Tekirdağ, yaklaşık 62 kmlik kısmı Kırklareli ve yaklaşık 54 kmlik kısmı Edirne ili sınırları içerisinden geçecektir.

Proje konusu demiryolu ve yardımcı yapıların projelendirme çalışmalarının tamamlanmasına müteakip 3 yıllık inşaat süreci ile tamamlanması planlanmaktadır.

Yapılması planlanan projenin Halkalı-Ispartakule İstasyonu arasında kalan kısmı TCDD’nin öz kaynakları tarafından projelendirilerek inşaatı yapılacaktır. Geri kalan kısımlar ele alındığında ise Ispartaklu-Çerkezköy arasındaki kısım için gerekli finansmanın ulusal fonlardan, Çerkezköy-Kapıkule arasında kalan kısmın ise AB hibesiyle eş-finansman altında yapılması planlanmaktadır.

Demiryolu yatırımlarında altyapının ekonomik ömrü, üstyapı ve işletim sistemleri ekonomik ömründen oldukça uzun bir süreç olmaktadır. Bu geçerliliği ülkemizin mevcut demiryolu ağında görmek mümkündür. Mevcut demiryolu ağının önemli bir bölümü Cumhuriyetin kuruluş dönemleri ile bunu takip eden planlı kalkınma dönemlerinde gerçekleştirilmiş olmasına karşın üst yapının değişik tarihlerdeki yenilenmeleri ile hizmet verdiğini söylemek mümkündür. İnşaat teknolojisindeki gelişmeler doğrultusunda iyi bir bakım planı ile günümüz ihtiyaçlarına cevap verebilecek yüksek standartlı bir demiryolu altyapısının ekonomik ömrünün üst yapısını oluşturan ray,travers, işletim sistemlerinin ekonomik ömründen daha uzun olacaktır.

Projenin ekonomik ömrü 30 yıl olarak öngörülmektedir. Bakım ve onarım çalışmaları neticesinde bu kullanım süresi daha da uzayacaktır. Jale Avyüzen

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Gazi İlkokulu bilmecesi
Bu da bizim ‘dana’
Soğuk algınlığı ilacında Aralık rekoru
‘Bizi tahliye edemezler’
Yağış buğdaya ilaç oldu
‘Karantina yok, paylaşımlar asılsız’
Tatillerini kütüphanede geçiriyorlar
Sulama kanalına düşen kişi öldü
Yakalanan DHKP/C şüphelisi tutuklandı
EDİKAB üyelerine 5 milyon kâr
Polislerden depremzedelere kışlık
CHP'li Vekil’den 'kuraklık ödeneği' önerisi