ADD’den hayvancılık paneli
Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muhittin Özder, ''Türkiye'de kişi başına düşen yıllık et tüketimi 7, Amerika'da ise 70 kilogram'' dedi.
Yayın Tarihi: 25 Eylül 2012, Salı 09:54
Ekonomi Haberleri

       12. Tarım Aletleri ve Hayvancılık Festivali kapsamında Havsa Atatürkçü Düşünce Derneği'nde düzenlenen ''Türkiye ve Trakya Hayvancılığının Bugünü ve Süt Piyasası'' konulu panelde konuşan Özder, hayvancılığın, insanların önemli geçim kaynaklarından biri olduğunu söyledi.

      Gelişmiş ülkelerde kişi başına tüketilen hayvansal protein miktarının yüksek olduğunu belirten Özder, şöyle konuştu:

      ''Bize 'et yemeyin', 'süt içmeyin', 'ette kolesterol var', 'sütte zehir var' diyen ülkelere bakıyoruz, onlar bizim tükettiğimiz etin on katını tüketiyor. Türkiye'de kişi başına düşen yıllık et tüketimi 7, Amerika'da ise 70 kilogram. Öte yandan, süt, yoğurt, peynir ve dondurma kremasını kişi başı 70-80 litreler civarında tüketiyoruz. Gelişmiş ülkelerde ise bu 330-350 litre civarındadır. Fazla hayvansal protein tüketen toplumlar daha zekidirler, bu nedenle protein değeri çok yüksek olan süt stratejik bir üründür. Ne kadar çok hayvansal protein tüketirseniz o kadar sağlıklı, o kadar daha zeki bir toplum yetiştirirsiniz.''

      NKÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu da panelde ''Tarımın Sorunları ve Çözümleri'' başlıklı sunum yaptı.

      Paneli, Havsa Kaymakamı Barış Demirtaş, Havsa Jandarma Bölük Komutanı Yüzbaşı Musa Uludağ, Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Tuncay Aytin ve vatandaşlar izledi.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Küçünlü köyü karantina da
Edirneliler haritadaki ‘kırmızı’ rengini değiştirmek istiyor
TÜ'nin çalışkan uzmanı profesör oldu
Uzmandan ‘mutant virüs riski’ uyarısı
Asyaport'tan Avrupa'ya 5 direkt servis
Genç kadın koronadan öldü
3 bin pehlivana aşı talebi
Eczaneler normale dönüyor
İl Genelden “kırmızı” hassasiyet
Kırmızı renk esnafın moralini bozdu
Saray Spor Tesisleri pislik içinde
Haftalık vaka sayısı oranı ‘107,43’