ADD’den hayvancılık paneli
Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muhittin Özder, ''Türkiye'de kişi başına düşen yıllık et tüketimi 7, Amerika'da ise 70 kilogram'' dedi.
Yayın Tarihi: 25 Eylül 2012, Salı 09:54
Ekonomi Haberleri

       12. Tarım Aletleri ve Hayvancılık Festivali kapsamında Havsa Atatürkçü Düşünce Derneği'nde düzenlenen ''Türkiye ve Trakya Hayvancılığının Bugünü ve Süt Piyasası'' konulu panelde konuşan Özder, hayvancılığın, insanların önemli geçim kaynaklarından biri olduğunu söyledi.

      Gelişmiş ülkelerde kişi başına tüketilen hayvansal protein miktarının yüksek olduğunu belirten Özder, şöyle konuştu:

      ''Bize 'et yemeyin', 'süt içmeyin', 'ette kolesterol var', 'sütte zehir var' diyen ülkelere bakıyoruz, onlar bizim tükettiğimiz etin on katını tüketiyor. Türkiye'de kişi başına düşen yıllık et tüketimi 7, Amerika'da ise 70 kilogram. Öte yandan, süt, yoğurt, peynir ve dondurma kremasını kişi başı 70-80 litreler civarında tüketiyoruz. Gelişmiş ülkelerde ise bu 330-350 litre civarındadır. Fazla hayvansal protein tüketen toplumlar daha zekidirler, bu nedenle protein değeri çok yüksek olan süt stratejik bir üründür. Ne kadar çok hayvansal protein tüketirseniz o kadar sağlıklı, o kadar daha zeki bir toplum yetiştirirsiniz.''

      NKÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu da panelde ''Tarımın Sorunları ve Çözümleri'' başlıklı sunum yaptı.

      Paneli, Havsa Kaymakamı Barış Demirtaş, Havsa Jandarma Bölük Komutanı Yüzbaşı Musa Uludağ, Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Tuncay Aytin ve vatandaşlar izledi.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Kazada ölenlerin kimlikleri belli oldu
Kırklareli'nde yolcu otobüsün devrildi: 6 ölü, 25 yaralı
“Kırkpınar Bu Yıl İlklere Sahne Oldu”
Tunca Nehri'nde erkek cesedi bulundu
Herkesin merakı oldu
Hasat ettikleri buğdayı TMO'ya satıyorlar
Yangında 2 hektarlık alan zarar gördü
DOÇEK Istrancalar’da pedal çevirdi
Süloğlu’yu temsil eden güreşçilerden büyük başarı
Başmüftü Aliş’ten  Bozkurt’a Ziyaret
Anızı yakan kişiye para cezası uygulandı
“Babama verdiğim sözü tuttum”