RODA heyeti, Avrupa Konseyi ziyaretinde memnun döndü
Yayın Tarihi: 11 Nisan 2017, Salı 07:00
Haberleri

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı, RODA üyesi ve basın sözcüsü Turan Şallı, Fransa-Strasbourg’da bulunan Avrupa Konseyi’ne bir çalışma ziyareti gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Bu konuda bilgi veren Şallı, “Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneğinin de üyesi olduğu Romanlar İçin Diyalog Ağı(RODA) Avrupa Konseyi Roman Konularından Sorumlu Genel Sekreter Özel Temsilcisi’nin Destek Ekibi (Support Team of the Special Representative of the Secretary General on Roma Issues) ve Sivil Düşün AB Programı desteği ile organize edilen  6 Nisan-8 Nisan 2017 tarihleri arasında Fransa-Strasbourg’da bulunan Avrupa Konseyi’ne bir çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir.” Dedi ve geziyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Program dahilinde Avrupa Konseyi’nde Romanlarla ilgili çalışma yapılan birimler ziyaret edilmiş, Konsey’in ROMED, DOSTA! ROMACT gibi programları ile ilgili bilgi alınmış ve RODA’nın çalışmaları ile Türkiye’deki Romanların durumu ile ilgili Konsey temsilcilerine sunumlar yaparak bilgi alışverişi yapılmıştır

Program kapsamında  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de  ziyaret gerçekleştirilerek, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin toplantı salonunda 5 kişilik ziyaret ekibimize  mahkemenin özellikle Romanlarla ilgili yapılan başvurular ve bu davaların sonuçlarına ilişkin bilgileri edinme olanağı bulduk.

Ziyaret sırasında ayrıca Gaziantep’te yaşayan Suriyeli Abdal gruplarına yönelik Sıfır Ayrımcılık Derneği tarafından gerçekleştirilmiş olan foto belgesel çalışmasının sergi açılışı da yapılmıştır.

Roman Haftasında gerçekleştirilen ziyaret programı kapsamında her yıl 8 Nisan’da kutlanan Dünya Romanlar Günü vesilesiyle Avrupa Konseyi Roman Konularından Sorumlu Genel Sekreter Özel Temsilcisi’nin Destek Ekibi (Support Team of the Special Representative of the Secretary General on Roma Issues) tarafından organize edilen etkinliklere de katılım sağlanmıştır. İlgili birim yetkilisi Avrupa Konseyinin Romanların sorunlarının çözümüne katkı sunmak için proje bazında destekleneceğini ve Roman sorununu önemsediklerini ifade etmiştir.”

     Şallı, yaptığı açıklamasında, “RODA’nın hedefi  Romanlara yönelik  hak temelli çalışmalara katkı sunmaktır. Üç gün süren ziyaretlerimiz süresince bizleri yalnız bırakmayan Anna Oprisan’a teşekkür ediyoruz.” dedi.(Haber Merkezi)

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Şükrü dedeyi polisler evine bıraktı
Selimiye'de 'canlı kandil' yayını
EDİRNE, BAHARA HAZIRLANIYOR
TÜ KİMYA BÖLÜMÜ’NDEN DEZENFEKTAN ÜRETİMİ
EDEBİYAT FAKÜLTESİ’NİN YENİ DEKANI TOPALOĞLU
Otobüs duraklarında maske dağıtıldı
"AKP KRİZİN DERİNLİĞİNİ ANLAYAMAMIŞ"
PROF. MELİHAT TÜZÜN’DEN SANAL SERGİ: “NEFES AL”
Acılı anneye ikinci kez dava!
Lalapaşa’da sokak canları ihmal edilmiyor
Maske fiyaskosu