TOKİ sakinleri indirime temkinli
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), borcunu ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve işyeri alıcılarının beklediği 2012 yılının ilk ve son indirim kampanyasını geçen hafta Perşembe günü başlattı; ancak Edirne’deki mülk sahipleri bu indirime temkinli yaklaşıyor.
Yayın Tarihi: 24 Eylül 2012, Pazartesi 10:10
Ekonomi Haberleri

Bu kampanya için TC Ziraat Bankası Edirne Şubesi’ne giden mülk sahiplerinin hesaplarını çıkartıp indirim sonu ne ödeyeceklerini öğrendikten sonra düşünmek ve hesap yapmak için ayrıldıkları öğrenildi.

İlgililer, bu kampanyadan peşin parası olup borcunun tamamını ödeyenlerin daha karlı çıktığını, eğer bir bankadan kredi kullanarak yararlanmak isteyenlerin ise ödeyecekleri parada pek değişiklik olmadığını belirttiler. Bu yüzden kredi kullanarak borcunu kapatmak niyetinde olanların hesabını iyi yaptıktan sonra kampanyadan yararlanmaktan vazgeçtikleri öğrenildi.

 

İndirimde iki seçenek

 

Aralarında Edirne’deki ev sahiplerinin de bulunduğu yaklaşık 167 bin kişinin yararlanabileceği kampanyada, borçlarını peşin ödeyeceklere yüzde 20, 3 taksitte ödeyeceklere de yüzde 17 indirim uygulanacak. 

        TOKİ’den yapılan açıklamada, konut ve işyeri alıcılarından gelen yoğun talep üzerine 2012 yılı için indirim kampanyası düzenlediği bildirildi.

İdare, hak sahiplerine peşin ve 3 ay vadeli olmak üzere iki ödeme alternatifi sağlıyor. Buna göre, borç bakiyesini peşin olarak kapatanlar yüzde 20, 3 ay vadeli eşit taksitler halinde kapatanlar ise yüzde 17 indirimden yararlanacak. Kampanya kapsamında söz konusu indirimden faydalanmak isteyenler, konut kredisi de kullanabilecek.

        TOKİ’nin indirim kampanyasından, satışları 2010 yılı sonuna kadar gerçekleştirilmiş ve geri ödeme taksiti 2010 yılı sonuna kadar başlamış, geri ödemeleri halihazırda devam eden, konut ve işyerleri sahipleri yararlanacak. Vadesi 12 ay ve daha az kalan projeler kampanya dışında tutuldu.

Kampanyadan yararlanmak isteyen alıcıların, Eylül 2012 ayı da dahil olmak üzere başvuru tarihi itibarıyla ödemekle yükümlü oldukları taksitlerini yatırmış olmaları gerekiyor.

 

        Başvurular 19 Ekim’e kadar sürecek

 

        Söz konusu indirim kampanyasından yararlanmak isteyen konut ve işyeri sahipleri, 20 Eylül - 19 Ekim 2012 günleri arasında satış işlemlerini gerçekleştiren bankaya başvurabilecekler. Konut ve işyeri alıcıları, borç kapatma tarihi itibarıyla hesaplanacak borç bakiyelerini, peşin veya aylık eşit taksitler halinde olmak üzere 3 ay vadeli olarak kapatabilecekler.

        Kampanya kapsamına alınan projelerdeki 2010 yılı sonuna kadar satışı gerçekleştirilmiş ve geri ödeme taksiti 2010 yılı sonuna kadar başlamış geri ödemeleri halihazırda devam eden konut ve işyeri alıcıları (vadesi 12 ay ve daha az kalan konut ve işyerleri hariç) borç bakiyelerini kapatarak indirimden faydalanmak istemeleri halinde ilgili bankalardan konut kredisi kullanabilecekler. Arsa Karşılığı Gelir Paylaşımı Projeleri İndirim Kampanyası’na dahil edilmedi.

        TOKİ, hem kaynak ihtiyacını karşılamak hem de borcunu erken kapatıp tapusunu hemen almak isteyen vatandaşların isteklerine yanıt vermek için her yıl erken ödeme indirim kampanyası düzenliyor. İndirim oranları belirlenirken, enflasyon oranları ile bankaların kredi faiz oranları dikkate alınıyor. TOKİ, bankalardan faizle kredi almak yerine, borç bakiyelerinde indirim yapıp, borcunu erken tahsil etmeyi tercih edebiliyor.

 

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Küçünlü köyü karantina da
Edirneliler haritadaki ‘kırmızı’ rengini değiştirmek istiyor
TÜ'nin çalışkan uzmanı profesör oldu
Uzmandan ‘mutant virüs riski’ uyarısı
Asyaport'tan Avrupa'ya 5 direkt servis
Genç kadın koronadan öldü
3 bin pehlivana aşı talebi
Eczaneler normale dönüyor
İl Genelden “kırmızı” hassasiyet
Kırmızı renk esnafın moralini bozdu
Saray Spor Tesisleri pislik içinde
Haftalık vaka sayısı oranı ‘107,43’