Komşuda ‘Türkçe eğitim’ eylemi
Bulgaristan’da, anadili dersi okuyan öğrencilerin sayısı 114 bin’den 11 bin 68’e düştü. Öğrencilerden 10 bin 612’si Türkçe dersi görüyor.
Yayın Tarihi: 22 Eylül 2012, Cumartesi 09:54
Eğitim Haberleri

 

Bulgaristan Parlamentosu’nda Eğitim Komisyonu tarafından masaya yatırılan yeni Eğitim Kanunu tasarısında yer alan bir metin Hak ve Özgürlükler Hareketi(HÖH)’ün tepkisine yol açtı.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkan Yardımcısı Lütfi Mestan, Anadili Türkçe eğitimi ile ilgili yeni Eğitim Kanunu tasarısına karşı protesto eylemleri düzenleyeceklerini beyan etti.

Eğitim, Gençlik ve Bilim Bakanlığının (MOMN) hazırladığı kanun tasarısında eğitim süreci sırasında öğrencilerin Anadili ve Koreografi derslerini de okuyabilecekleri yazıyor.  Mestan, Anadili eğitiminin kanunda koreografi ile aynı sırada bulunmasının bir hakaret olduğunu söyleyerek, Anadili eğitiminin zorunlu olmasını ısrar etti.

Mestan, milletvekillerin bu teklifi kabul etmediklerini görünce HÖH partisinin yönetimine bunu bildireceğini ve çoğunluğun bu hareketine karşı bir tepki olarak bazı davranışlarda bulunacaklarını ileri sürdü ve “Bundan böyle bizim bu kanuna karşı düzenleyeceğimiz her türlü protesto eylemlerinden sorumluluğu Eğitim Bakanlığına aittir” dedi. 

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Yaşagör ve Zeren ailelerinin mutlu günü
"Bir günde 78 imzadan 9 imzaya düştük"
Yeni ilçe başkanlarına mazbatalarını teslim etti
Mora katliamı 202. yılında unutulmadı
TOGG’da geri sayım başladı
Makine ihracatı 18,6 milyar dolara yükseldi
Üretici destek bekliyor
Zanlı polis ekipleri tarafından yakalandı
‘Ülkücü yaşarken yiğit, ölürken şehittir’
Esnaf ve STK ziyaretleri yapacak
Edirneli üreticilere 21,5 milyon TL ödeme yapılacak
Pilot yüzbaşı ve 64 asker şehit olmuştu