Komşuda ‘Türkçe eğitim’ eylemi
Bulgaristan’da, anadili dersi okuyan öğrencilerin sayısı 114 bin’den 11 bin 68’e düştü. Öğrencilerden 10 bin 612’si Türkçe dersi görüyor.
Yayın Tarihi: 22 Eylül 2012, Cumartesi 09:54
Eğitim Haberleri

 

Bulgaristan Parlamentosu’nda Eğitim Komisyonu tarafından masaya yatırılan yeni Eğitim Kanunu tasarısında yer alan bir metin Hak ve Özgürlükler Hareketi(HÖH)’ün tepkisine yol açtı.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkan Yardımcısı Lütfi Mestan, Anadili Türkçe eğitimi ile ilgili yeni Eğitim Kanunu tasarısına karşı protesto eylemleri düzenleyeceklerini beyan etti.

Eğitim, Gençlik ve Bilim Bakanlığının (MOMN) hazırladığı kanun tasarısında eğitim süreci sırasında öğrencilerin Anadili ve Koreografi derslerini de okuyabilecekleri yazıyor.  Mestan, Anadili eğitiminin kanunda koreografi ile aynı sırada bulunmasının bir hakaret olduğunu söyleyerek, Anadili eğitiminin zorunlu olmasını ısrar etti.

Mestan, milletvekillerin bu teklifi kabul etmediklerini görünce HÖH partisinin yönetimine bunu bildireceğini ve çoğunluğun bu hareketine karşı bir tepki olarak bazı davranışlarda bulunacaklarını ileri sürdü ve “Bundan böyle bizim bu kanuna karşı düzenleyeceğimiz her türlü protesto eylemlerinden sorumluluğu Eğitim Bakanlığına aittir” dedi. 

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Arıza, yüzlerce rögar kapağı açılarak tespit edildi
Nikahı Başkan Gürkan kıydı
Gürkan Vatanını seven sandığa gelsin
Yerel gazeteler desteklenmeli
Cumhurbaşkanı seçimi 2. Tur hazırlıkları tamamlandı
Türk Mutfağı Haftası lokma ile tamamlandı
‘Sulanabilir tarım arazisini yüzde 60’a getireceğiz’
Valilik Kupası Voleybol Turnuvası başladı
Tüm ameliyathaneler yenilendi
Belene Kampı'nda yaşadıklarını unutamıyor
Erişte mantısı, tarhana pilavı, kaz oturtma…
2. tur seçim hazırlıkları