Umutlar ‘Osmancık’la ‘Halilbey’de
Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü, "Enstitümüzce geliştirilen Osmancık ve Halilbey çeltik çeşitlerini yanıklık hastalığına dayanıklı hale getirmeye çalışıyoruz.” dedi.
Yayın Tarihi: 20 Eylül 2012, Perşembe 10:29
Ekonomi Haberleri

Dünyanın 10 ülkesinden gelen uzmanların katılımıyla gerçekleştirilen "Ilıman İklim Çeltik Araştırma Konsorsiyumu" toplantısı sona erdi. Çeltiğin başbelası sayılan yanıklık hastalığına karşı dayanıklı ürün yetiştirme çalışmalarından umutlu olunduğu ileri sürüldü.

Uluslararası Çeltik Araştırma Enstitüsü ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğinde Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nce düzenlenen toplantının son gününde Amerika, Rusya, Çin, Güney Kore, Avustralya, Japonya, Filipinler, Endonezya, İtalya, Tanzanya ve Kolombiya gibi ülkelerden gelen uzmanlar, alan gezisine katıldı.

Türkiye'nin çeltik ihtiyacının da büyük bölümünü karşılayan İpsala ilçesindeki arazileri inceleyen uzmanlar, ekim ve hasat usulleri konusunda bilgi aldı.

Çeltik fabrikalarındaki incelemenin ardından İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz'ün verdiği yemeğe katılan konuk akademisyenler İpsala'dan ayrıldı.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü ve Uluslararası Çeltik Konsorsiyum Dönem Başkanı Dr. Necmi Beşer,  yaptığı değerlendirmede, toplantının verimli geçtiğini belirtti.

Edirne'de yapılan toplantılarda 4 çalışma grubunun oluşturulduğunu anlatan Dr. Beşer, şunları söyledi:

"Verim ve kaliteyi yükseltme, hastalıklara dayanıklılık, doğa şartlarına dayanıklılık, azot kullanımı ile ilgili gruplar oluşturuldu. Güzel öneriler ve çalışmalar toplantı boyunca sunuldu. Biz de çeltikte yanıklık hastalığına karşı çalışmalarımızı sunduk. Enstitümüzce geliştirilen Osmancık ve Halilbey çeltik çeşitlerini yanıklık hastalığına dayanıklı hale getirmeye çalışıyoruz. Bu çalışmaları hem enstitümüzde hem de yılda 2-3 ürünün alındığı Filipinler’de deniyoruz."

"Ilıman İklim Çeltik Araştırma Konsorsiyumu" toplantısı, 17 Eylül'de Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde başlamıştı.

 

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Kazada ölenlerin kimlikleri belli oldu
Kırklareli'nde yolcu otobüsün devrildi: 6 ölü, 25 yaralı
“Kırkpınar Bu Yıl İlklere Sahne Oldu”
Tunca Nehri'nde erkek cesedi bulundu
Herkesin merakı oldu
Hasat ettikleri buğdayı TMO'ya satıyorlar
Yangında 2 hektarlık alan zarar gördü
DOÇEK Istrancalar’da pedal çevirdi
Süloğlu’yu temsil eden güreşçilerden büyük başarı
Başmüftü Aliş’ten  Bozkurt’a Ziyaret
Anızı yakan kişiye para cezası uygulandı
“Babama verdiğim sözü tuttum”