Umutlar ‘Osmancık’la ‘Halilbey’de
Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü, "Enstitümüzce geliştirilen Osmancık ve Halilbey çeltik çeşitlerini yanıklık hastalığına dayanıklı hale getirmeye çalışıyoruz.” dedi.
Yayın Tarihi: 20 Eylül 2012, Perşembe 10:29
Ekonomi Haberleri

Dünyanın 10 ülkesinden gelen uzmanların katılımıyla gerçekleştirilen "Ilıman İklim Çeltik Araştırma Konsorsiyumu" toplantısı sona erdi. Çeltiğin başbelası sayılan yanıklık hastalığına karşı dayanıklı ürün yetiştirme çalışmalarından umutlu olunduğu ileri sürüldü.

Uluslararası Çeltik Araştırma Enstitüsü ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğinde Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nce düzenlenen toplantının son gününde Amerika, Rusya, Çin, Güney Kore, Avustralya, Japonya, Filipinler, Endonezya, İtalya, Tanzanya ve Kolombiya gibi ülkelerden gelen uzmanlar, alan gezisine katıldı.

Türkiye'nin çeltik ihtiyacının da büyük bölümünü karşılayan İpsala ilçesindeki arazileri inceleyen uzmanlar, ekim ve hasat usulleri konusunda bilgi aldı.

Çeltik fabrikalarındaki incelemenin ardından İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz'ün verdiği yemeğe katılan konuk akademisyenler İpsala'dan ayrıldı.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü ve Uluslararası Çeltik Konsorsiyum Dönem Başkanı Dr. Necmi Beşer,  yaptığı değerlendirmede, toplantının verimli geçtiğini belirtti.

Edirne'de yapılan toplantılarda 4 çalışma grubunun oluşturulduğunu anlatan Dr. Beşer, şunları söyledi:

"Verim ve kaliteyi yükseltme, hastalıklara dayanıklılık, doğa şartlarına dayanıklılık, azot kullanımı ile ilgili gruplar oluşturuldu. Güzel öneriler ve çalışmalar toplantı boyunca sunuldu. Biz de çeltikte yanıklık hastalığına karşı çalışmalarımızı sunduk. Enstitümüzce geliştirilen Osmancık ve Halilbey çeltik çeşitlerini yanıklık hastalığına dayanıklı hale getirmeye çalışıyoruz. Bu çalışmaları hem enstitümüzde hem de yılda 2-3 ürünün alındığı Filipinler’de deniyoruz."

"Ilıman İklim Çeltik Araştırma Konsorsiyumu" toplantısı, 17 Eylül'de Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde başlamıştı.

 

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Arıza, yüzlerce rögar kapağı açılarak tespit edildi
Nikahı Başkan Gürkan kıydı
Gürkan Vatanını seven sandığa gelsin
Yerel gazeteler desteklenmeli
Cumhurbaşkanı seçimi 2. Tur hazırlıkları tamamlandı
Türk Mutfağı Haftası lokma ile tamamlandı
‘Sulanabilir tarım arazisini yüzde 60’a getireceğiz’
Valilik Kupası Voleybol Turnuvası başladı
Tüm ameliyathaneler yenilendi
Belene Kampı'nda yaşadıklarını unutamıyor
Erişte mantısı, tarhana pilavı, kaz oturtma…
2. tur seçim hazırlıkları