Bakan Eker’den rahatlatıcı açıklamalar
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Çeltik müdahale alım fiyatını ton başına bin 165 lira olarak açıkladı, ''Aldığımız tedbirlerle sap-samanda fiyatlar düşme seyrine girdi. Kurbanlıkta sıkıntı olmayacak. Öğrencilere süt dağıtımında sıkıntısı yaşanmayacak. Hububat ödemeleri Çarşamba günü hesaplarda olacak.'' Dedi.
Yayın Tarihi: 15 Eylül 2012, Cumartesi 10:33
Ekonomi Haberleri

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ''Aldığımız tedbirlerle sap-samanda fiyatlar düşme seyrine girdi'' dedi ve kurbanlık ve okullara dağıtılacak sütte sıkıntı olmayacağını belirtip  hububat ödemesi bekleyenleri de rahatlatan açıklama yaptı. Bakan Eker, bu arada çeltik üreticisinin dörtgözle beklediği TMO’nun 2012 çeltik müdahale alım fiyatını da ton başına bin 165 lira olarak açıkladı.

Karayoluyla  Edirne'ye gelen Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, TEM Otoyolu Edirne girişinde Edirne Valisi Hasan Duruer, CHP'li Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, AK Parti Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, daire müdürleri ve partililer tarafından karşılandı. Karşılama töreninin ardından Edirne Valiliği'ne geçen Bakan  Eker, Çeltik Tarla Günü'ne katılmak üzere geldiği Edirne'de Edirne Valisi Hasan Duruer'i makamında ziyaret etti.

      Bakan Eker, burada yaptığı konuşmada, tarımda ve hayvancılıkta Trakya'nın önemine vurgu yaparak, Trakya'nın Türkiye tarihinde ilk kez şap hastalığından ari hale getirildiğini belirtti.

      Alınan tedbirler sayesinde Trakya'nın hayvan hastalıklarından arındırılmış olmasının bölgeye büyük katkısı olduğunu anlatan Bakan Eker, şunları kaydetti:

 

Trakya ihracat üssü olacak

 

      ''Trakya Türkiye tarihinde ilk defa şap hastalığından ari hale geldi. Bu bizim çalışmalar sonucunda oldu, Trakya son 4 yıldır bu konumunu muhafaza ediyor, bu çok önemli bir gelişme. Aldığımız tedbirlerle oldu bu... Bununla Trakya ne kazandı- Edirne'de sığır varlığı 10 yıl içerisinde yüzde 20 oranında, hem kalite anlamında, hem de sayısal anlamda artış oldu. Koyun, keçi sayısında yüzde 35'lik bir artış oldu, kalite arttı verim arttı.

      Türkiye'nin bir bölgesini hayvan hastalığından ari hale getirdiğiniz zaman daha önce ihracat imkanımız olmayan dünyanın değişik bölgelerine, bu bölgeyi ihracat üssü yapmak suretiyle burada ihracat yapmak imkanımız olur. Trakya'ya kazandıracağı en önemli fayda bu, son derecede önemli.''

     

     Hububat ödemeleri çarşamba günü

    

     Bakan Eker, hububat ödemelerinden kalan kısmının çarşamba günü ödeneceğini de ifade ederek, ''Daha önce ödediğimiz hububat ödemeleri vardı, 24 milyon civarında ödenmişti. 18 milyon 700 bin lira civarındaki kısmı kalmıştı, (icmalleri geç gelmişti) Edirneli çiftçilerimizi ilgilendiren bir haber bu, çarşamba günü bu para inşallah hesaplara yatacak'' diye konuştu.

     

     Sap-saman fiyatları düşüşte

    

     Alınan tedbirler sayesinde sap-saman fiyatlarındaki düşüşün başladığını ifade eden Bakan Eker, şöyle konuştu:

      ''Orta Anadolu ile Doğu Anadolu bölgelerinde nisan yağışlarının yeterli olmaması sebebiyle sap-saman miktarında bir miktar azalma meydana geldi. Bunu fırsata çevirmeye çalışan fırsatçılar fiyatları yükselttiler. Bizde tedbir olsun diye, üreticilerimiz, kooperatifler, büyük çiftçiler arzu ettikleri taktirde komşu ülkelerden hastalık olmamak kaydıyla sap-saman getirebilmelerinin önünü açtık, yem ham maddelerinin gümrük vergileriyle oynamak suretiyle düzenlemeler yaptık.

      Aldığımız bu kararları ilan etmemiz bile sap-saman fiyatlarının düşmesinde etkili oldu. Aldığımız tedbirlerle sap - samanda fiyatlar düşme seyrine girdi. TMO'da yemlik olmak üzere 100 bin ton arpa satışı yaptı, 100 bin ton daha çıkaracak, karar alındı. Kepek, küspe ithalatında diğer yem ham maddeleri ithalatında gümrük vergileriyle ilgili düzenlemeler yapıldı, dolayısıyla bu önlemlerin de yem fiyatlarında da düşmeye yol açmasını biz bekliyoruz.''

 

Sütte ve kurbanlıkta sıkıntı olmayacak

 

      Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Eker, bir gazetecinin ''Süt dağıtımıyla ilgili geçen yıl sıkıntılar yaşanmıştı, bu yıl nasıl tedbirler alınacak-'' sorusu üzerine Bakan Eker, ''Yok, sıkıntı olmadı. Zehirlenme vakası olmamıştır, çocuklarımızın bazılarının rahatsızlanmaları söz konusuydu, ancak asla bir zehirlenme yaşanmadı. Tıbbi olarak kayda giren, kayıt altına alınan tek bir zehirlenme olayı olmadı. Basında maalesef birçok şeyde olduğu gibi o konuda da ortalık şeye, velveleye verildi. Bu sene tekrarlanacak, vakti geldiğinde başlanacak'' cevabını verdi.

      Bakan Eker, kurbanlıklarla ilgili soruya da kurbanlıklarla ilgili bir sıkıntı olmayacağı şeklinde yanıtladı.

      Soruların ardından ziyaret basına kapalı olarak devam etti.

     Bakan Eker, valilik ziyaretinin ardından Trakya Tarımsal Araştırma Merkezi'nde düzenlenecek Çeltik Tarla Günü'ne katılacak.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Kazada ölenlerin kimlikleri belli oldu
Kırklareli'nde yolcu otobüsün devrildi: 6 ölü, 25 yaralı
“Kırkpınar Bu Yıl İlklere Sahne Oldu”
Tunca Nehri'nde erkek cesedi bulundu
Herkesin merakı oldu
Hasat ettikleri buğdayı TMO'ya satıyorlar
Yangında 2 hektarlık alan zarar gördü
DOÇEK Istrancalar’da pedal çevirdi
Süloğlu’yu temsil eden güreşçilerden büyük başarı
Başmüftü Aliş’ten  Bozkurt’a Ziyaret
Anızı yakan kişiye para cezası uygulandı
“Babama verdiğim sözü tuttum”