Jirkov’un foyası ortaya çıktı
Bulgaristan’ın sınırdışı ettiği 340 bin Türk’le ilgili belgeler ortaya çıktı. Jirkov’un “Bu insanlardan 200 ila 300 bininin terk etmesini sağlamazsak 15 yıl içerisinde Bulgaristan diye bir şey kalmayacak.” sözü belgelerde.
Yayın Tarihi: 12 Eylül 2012, Çarşamba 16:16
Siyaset Haberleri

Bulgaristan lideri Todor Jirkov döneminde ülkeyi terk eden etnik Türklerin ‘kendi isteğiyle göç ettiğini’ öne süren Komünist Parti’nin söyleminin kapalı kapılar arkasında yalanlandığı ilk kez resmi belgelerle doğrulandı. Belgelerin açıklanması Bulgaristan’da büyük bir çalkantıya neden oldu.

Bulgaristan’dan 1989 yılında binlerce Türk asıllı Bulgar vatandaşı, yapılan aşırı baskılar karşısında yerlerini yurtlarını terk edip Türkiye’ye doğru yola çıkmış. Bu içler acısı göç sırasında yaşananlar yüzlerce habere, pek çok romana konu olmuş, bu sefalet göç edenlerin anılarında  kolay kolay silinmeyecek izler bırakmıştı.

 

Göç, teşvik edilmiş

 

Bulgar basınından edinilen bilgilere göre önceki gün internet üzerinde açıklanan yönetici organ Politbüro’ya ait 2 bin 459 belge arasında Temmuz 1989 tarihinde Jirkov’un partinin üst düzey yöneticileriyle bir toplantının kayıtları Bulgaristan yönetiminin göçü teşvik ettiğini ortaya koydu.

Belgeye göre Jirkov toplantıda “Kitlesel bir göçün sınırındayız... Bu bizim için gerekli ve memnunniyetle karşılarız. Eğer bu insanlardan 200 ila 300 bininin terk etmesini sağlamazsak 15 yıl içerisinde Bulgaristan diye bir şey kalmayacak. Başka bir Kıbrıs’a dönüşecek” dedi.

 

Devlet politikasıymış

 

Jirkov’un konuşmasının açığa çıkması 1989 haziran ve eylül ayları  içerisinde 340 bin etnik Türk’ün Bulgaristan’dan sürülmesinin bir devlet politikası olduğunu ortaya koyması açısından büyük önem taşıyor.

Bulgaristan ‘etnik temizliği’ kolaylaştırmak için 29 Mayıs 1989’da kapalı tuttuğu Türkiye sınırını açarak nüfusunun yüzde 10’unu oluşturan etnik Türklerin göç etmesi için zemin hazırlamıştı. Ve çirkin planları da tutmuş, binlerce Türk göçmen Kapıkule’ye yığılmış, hayatlar kararmış, çileler yaşanmıştı.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Küçünlü köyü karantina da
Edirneliler haritadaki ‘kırmızı’ rengini değiştirmek istiyor
TÜ'nin çalışkan uzmanı profesör oldu
Uzmandan ‘mutant virüs riski’ uyarısı
Asyaport'tan Avrupa'ya 5 direkt servis
Genç kadın koronadan öldü
3 bin pehlivana aşı talebi
Eczaneler normale dönüyor
İl Genelden “kırmızı” hassasiyet
Kırmızı renk esnafın moralini bozdu
Saray Spor Tesisleri pislik içinde
Haftalık vaka sayısı oranı ‘107,43’