Dinçer’e 4+4+4 bombardımanı
Okulların açılmasına sayılı günler kala Edirne’de 4+4+4’e karşı eylemler ve söylemler yoğunlaşırken Eğitim-Sen Edirne Şube Başkanı Fırtına, Bakan Dinçer’i adeta topa tuttu.
Yayın Tarihi: 10 Eylül 2012, Pazartesi 17:51
Eğitim Haberleri

Eğitim-Sen Edirne Şube Başkanı Ayhan Fırtına,"Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 4+4+4’e yönelik eleştiriler karşısındaki acizliğini asılsız suçlamalar yaparak ve Eğitim Sen’i hedef göstererek örtmeye çalışıyor! " dedi.

Okulların açılmasına sayılı günler kala 4+4+4 sistemine karşı Edirne’de de yoğun eylemler gerçekleştiriliyor.

Edirne Emek ve Meslek Örgütleri Platformu'nun, Kesk binasında düzenlediği basın toplantısında konuşan Fırtına, hükümetin liberal ve muhafazakar dünya görüşüne uygun bir eğitim sistemi yaratmaya çalıştığını öne sürdü ve özellikle 4+4+4 sistemi nedeniyle hükümete ve Milli Eğitim Bakanı Dincer’e sert eleştirilerle yüklendikçe yüklendi.

Fırtına, " Bakan Dinçer’in 4+4+4’e yönelik bilimsel tespitler ve eleştiriler sonrasında yaşadığı psikolojik travma ve zihin bulanıklığı ile söylediği sözler, başta eğitim sistemi olmak üzere, norm fazlası ve özür grubu öğretmenler ile ilgili olarak yaptığı yorumlar, kendisinin oturduğu makama yakışmadığını bir kez daha net bir şekilde göstermiştir.” dedi ve şunları kaydetti:

“Ömer Dinçer eğitim biliminin en temel gerçeklerini çarpıtmıştır

Evrensel bir gerçek olan 72 ay öncesi çocukların gelişimini tamamlamadan ilkokula alınması çocuklara yapılacak en büyük kötülüktür. Ancak Bakan Dinçer’in 66-72 aylık çocukları zorla ilkokula kaydetmeyi “bilimsel tercih” olarak nitelendirmesi dikkat çekicidir. Bakan Dinçer’in Avrupa ülkelerinde okulöncesi eğitime başlayan çocukları örnek vererek, ilkokula başlama yaşının erkene almayı meşrulaştırmaya çalışması ise, içine düştüğü çaresizliğin somut bir yansımasıdır. Okulöncesi eğitim ile ilkokul arasındaki derin ayrımı bilmekten aciz bir kişinin Milli Eğitim Bakanlığı yapıyor olması, Türkiye ve eğitim sistemi açısından gerçekten üzüntü vericidir.

Fiziksel ve zihinsel gelişimleri açısından okul öncesi çağda olması gereken 60-72 aylık çocukların bizzat bakanlığın dayatmasıyla ve zorla ilkokula gönderilmesinin bu yaş grubu çocuklarda ileri yaşlarda yaratacağı etkiler bilinmez değildir. İlkokul çağ nüfusu içinde olmayan çocukların zorla ilkokula gönderilmesi bu çocuklarda, kendisini başarısız hissetme ve okuldan soğuma gibi sonuçlar yaratacaktır.”

Kamuoyu bizzat bakan tarafından yanlış ve eksik bilgilendirilmekte olduğunu savunan Fırtına, “Milli Eğitim Bakanı 4+4+4 ile ilgili hemen her konuda olduğu gibi, okula başlama yaşı ile ilgili olarak da kamuoyunu yanlış bilgilendirmekte, 60-72 aylık çocukların pedagojik olarak ilkokula değil, okul öncesi eğitime gitmesi gerektiği yönündeki evrensel gerçeği göz ardı ederek konuşmaktadır.” dedi ve konuşmasını şöyle sürdürdü: 

“Milli Eğitim Bakanlığı’na göre eğitimde 4+4+4 uygulaması nedeniyle 29 bini sınıf öğretmeni olmak üzere, toplam 68 bin öğretmen norm kadro fazlası durumuna düşürülmüştür. Bakan Dinçer, öğretmenlerin norm kadro fazlası olmasını, eş durumu ve sağlık özründen dolayı tayin ve ataması yapılmayan öğretmenlerin yaşadığı sıkıntıları görmezden gelmekte, sorunları çözmek yerine daha da karmaşık hale getirmektedir.

Eğitimde 4+4+4 düzenlemesine karşı çıkanların, bilim insanlarının tespitleri ve öngörüleri ortadadır. Okullar açıldığında ve 4+4+4 dayatması uygulanmaya başlandığında kimlerin doğruyu söylediği, kimlerin halkı yalan yanlış bilgilerle kandırmaya, kendi siyasal amaçları doğrultusunda yönlendirmeye çalıştığı elbette görülecektir. Milli Eğitim Bakanı’na tavsiyemiz alanıyla ilgili olmayan konularda konuşarak çocuğu okula başlayacak ailelerin ve toplumun kafasını daha fazla karıştırmamaktır.

Bakan Dinçer’in eğitimde 4+4+4 dayatmasına karşı bir süredir başta Eğitim Sen olmak üzere, eğitim bilimciler, meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve toplumun geniş bir kesiminden yükselen tepkileri bölmek amacıyla kullandığı suçlayıcı ve hedef gösteren ifadeler suçtur ve kesinlikle kabul edilemez. 

 

 

 

 

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Arıza, yüzlerce rögar kapağı açılarak tespit edildi
Nikahı Başkan Gürkan kıydı
Gürkan Vatanını seven sandığa gelsin
Yerel gazeteler desteklenmeli
Cumhurbaşkanı seçimi 2. Tur hazırlıkları tamamlandı
Türk Mutfağı Haftası lokma ile tamamlandı
‘Sulanabilir tarım arazisini yüzde 60’a getireceğiz’
Valilik Kupası Voleybol Turnuvası başladı
Tüm ameliyathaneler yenilendi
Belene Kampı'nda yaşadıklarını unutamıyor
Erişte mantısı, tarhana pilavı, kaz oturtma…
2. tur seçim hazırlıkları