Kaygılı festival
CHP Genel Başkan Yardımcısı Günaydın, “Çeltik üreticisi, TMO'nun fiyat açıklamaması nedeniyle kaygılı. Festival sevinci kursaklarda bırakıyor.” dedi. Festivale kurbağa yarışları yine renk kattı.
Yayın Tarihi: 07 Eylül 2012, Cuma 10:19
Ekonomi Haberleri

     CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, dünyada çeltik fiyatlarının hızla tırmandığı bir dönemde, TMO'nin çeltik alım fiyatını açıklamaması nedeniyle üreticinin kaygılı olduğunu söyledi.

Türkiye'nin pirinç ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayan Edirne'nin İpsala ilçesinde çeltik hasadı festivalle başladı. Festivalin tarla hasadı programına katılan Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, hasadın normalde büyük bir sevinçle yapılması gerekirken üreticinin buruk olduğuna dikkati çekerek, "Hangi çeltik üreticisi ile konuşsam bir kaygılı. Bana söyledikleri şu: 'İki yıl önce bu topraklarda çeltik 1 lira 50 kuruş idi. Önceki yıl ise 1 liraydı. Geçen sene ise 80 kuruştu. Acaba bu yıl fiyat ne olacak? TMO fiyat açıklayacak mı, açıklamayacak mı? Açıklayacaksa kaç liradan açıklayacak ve zamanı ne zaman açıklayacak? ' Bu kaygılar maalesef sevinci kursaklarda bırakıyor." dedi.

Osmancık 97 çeşidinin ıslah edilmesiyle birlikte çeltik verimi ve üretiminin önemli ölçüde artığını vurgulayan Günaydın, ihracat yapılan bir üründe izlenen yanlış politikalar nedeniyle ithalatçı konumuna düşüldüğünü belirterek şunları söyledi: "Çeltik fiyatının 85 kuruş civarına inmesi nedeniyle bir milyon 200 bin dekar olan çeltik ekiliş alanı, bu yıl bir milyon 50 bin dekara kadar indi. Dünyada çeltiğe en çok ihtiyaç duyulan ve fiyatların en çok yükseldiği bir dönemde daha az alanda üretim yapılmasını takdirlerinize bırakıyorum. Geçen yıl Türkiye, pirinç ithalatına 262 milyon dolar para ödedi. Üreticiye ödemek yerine Amerika ve Uzakdoğu ülkelerine paralar verildi. Son 10 yıl içinde 2 milyon 658 bin ton çeltik ithal ettik. ve bunun karşılığında 1 milyar 193 milyon dolar para ödedik. Şimdi soruyorum 'acaba bu parayla kendi çeltik üreticimizin sorunlarını çözmek için nitelikli gayretler içerisine girseydik bugün çok daha yüksek bir üretim, ihtiyacımıza yetecek bir çeltik üretimi ve alın terinin karşılığını alan çeltikçi ile muhatap olmaz mıydık?'"

Bugün için bu topraklarda çeltiği 1 lira 50 kuruşun altındaki fiyata mal etmenin mümkün olmadığını savunan Günaydın, "Buradan hükümete ve Tmo'ya sesleniyorum. 'Gecikmeden piyasayı oluşturabilmek için en az bin 200 kuruş düzeyinde fiyat açıklayınız. Fiyat açıklayınız ki, üretici zarar etmesin ve çeltik üretiminden ayağını çekmesin.'" diye konuştu.

İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz ise ilçede çeltik üretim alanında önce yıllara oranla yüzde 20 civarında daralmanın olduğunu kaydetti. Karagöz, çeltik üreticisinin sorunlarını dile getirmek ve ürünün Türkiye ve dünyada önemini vurgulamak amacıyla bu festivali düzenlediklerini kaydetti.

 

Festival start verildi

 

Tarladaki programın ardından Trakya Üniversitesi İpsala Meslek Yüksekokulu'ndan protokolle birlikte festival yürüyüşüne geçildi

Stant ve sergilerin açılışının ardından, Atatürk anıtında İstiklal Marşı okundu.

Edirne Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, festivalin açılışında, Türkiye'de pirinç üretiminin yüzde 70'inin Edirne'de yapıldığını söyledi.

Bu tür festivallerin, ilçenin öz değerlerinin duyurulmasına yardımcı olduğunu ifade eden Can, "Türkiye'de pirincin yüzde 30'u İpsala'da yetişiyor. Bu tür etkinlikler bir ilçenin öz değerlerinin ülkemize ve dünyaya duyurulmasında büyük önem arz etmektedir. Tanıtım, günümüz koşullarında büyük önem arz etmektedir. Ürünün toprağa atılıp sofraya gelmesine kadarki dönemde tanıtımı büyük önem arz etmektedir"dedi.

İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz de çeltiğin ilçedeki en önemli ürün olduğunu belirtti.

İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz ise Çeltik Kültür ve Sanat Festivali'nin çeltiğin tanıtımında çok önemli bir yeri olduğunu söyledi.

 

-Kurbağalar yarıştı-

 

Konuşmaların ardından, kurbağa yarışması düzenlendi.

Renkli görüntülere sahne olan yarışmada dereceye giren kurbağaların sahiplerine ödülleri Edirne Vali Yardımcısı Can, Kaymakam Gürbüz ve Belediye Başkanı Karagöz tarafından verildi.

Festivalin açılışına CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, CHP Edirne milletvekilleri Recep Gürkan, Kemal Değirmendereli, CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu, Trakya Üniversitesi Rektörü Yener Yörük ile çevre ilçe ve beldelerin belediye başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

 

Kel Aliço güreşleri 8 Eylül’de

 

13. İpsala Çeltik Kültür ve Sanat Festivali kapsamında düzenlenen "Kel Aliço Pehlivanı Anma ve Yağlı Güreşleri",  8 Eylül'de yapılacağı bildirildi.

İpsala Kel Aliço Pehlivanı Tanıtma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin, yaptığı yazılı açıklamada, festival kapsamında düzenlenen "Kel Aliço Pehlivanı Anma ve Yağlı Güreşleri"nin, bu yıl 8 Eylül Cumartesi günü yapılacağını belirtti.

Güreşlere, "Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri"nde güreşmiş bazı başpehlivanların da katılacağını ifade eden Girgin, vatandaşları etkinliğe davet etti. . Festival 5 gün devam edecek.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Kazada ölenlerin kimlikleri belli oldu
Kırklareli'nde yolcu otobüsün devrildi: 6 ölü, 25 yaralı
“Kırkpınar Bu Yıl İlklere Sahne Oldu”
Tunca Nehri'nde erkek cesedi bulundu
Herkesin merakı oldu
Hasat ettikleri buğdayı TMO'ya satıyorlar
Yangında 2 hektarlık alan zarar gördü
DOÇEK Istrancalar’da pedal çevirdi
Süloğlu’yu temsil eden güreşçilerden büyük başarı
Başmüftü Aliş’ten  Bozkurt’a Ziyaret
Anızı yakan kişiye para cezası uygulandı
“Babama verdiğim sözü tuttum”