Kırkpınar’a radikal kararlar
Her kispetini alanın Kırkpınar’a gelemeyeceğini söyleyen Başkan Sedefçi, Kırkpınar’da kaliteyi artırmak için önlemlere başvuracaklarını, puan sistemini getireceklerini vurguladı.
Yayın Tarihi: 14 Mart 2012, Çarşamba 11:24
Spor Haberleri

Dünyanın en eski spor organizasyonlarından Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde kaliteyi artırmak için düğmeye basıldı.

      Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, yaptığı açıklamada, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde kaliteyi artırmak için bazı önlemlere başvuracaklarını söyledi.

      Er Meydanı'na kaliteli güreşçilerin çıkması gerektiğini ifade eden Sedefçi, ''Artık kispeti kapan Er Meydanı'nda güreşemeyecek. Burası adeta bir Türkiye şampiyonasıysa, özelliği olmalı. Her güreşçi değil başarılı güreşçilerin katılması gerekir. Bu konuyu Federasyon başkanı ve diğer yetkililerle görüştüm. Artık Kırkpınar'da güreşmek için diğer illerdeki güreşlerde puanlama sistemi uygulanacak. Bu puanlamada yeterli puanı alan, Kırkpınar'da güreşmeye hak kazanacak. Böylelikle Er Meydanında sadece iyi güreşçiler yer alacak. Güreşlerin kalitesi artacak'' diye konuştu.

     

     -''Final güreşleri sıkıcı olmayacak''-

    

     Final güreşlerinde normal sürede birbirlerini yenemeyen pehlivanların, daha sonra puan güreşi yaptığını anımsatan Sedefçi, başpehlivanlık final güreşlerinde puanlamanın kaldırılması gerektiğini belitti.

      Seyir zevkinin artırılması için final güreşlerinin belli bir sürede tamamlanması gerektiğini bildiren Sedefçi, şunları kaydetti:

      ''Güreşler çok uzun sürüyor. Güreşlere hareket ve kalite getirmek gerekir. Bu konuyu federasyon başkanımızla görüştüm. Onlar da kabul etti. İnşallah bu sene güreş 40 dakika olacak. Eğer bu süre içerisinde bir gelişme olmazsa, kim fazla puan almışsa o galip sayılacak. Yani puanlama, güreşin başlamasıyla başlayacak ve 40 dakika içinde galip belli olacak. Böylelikle Kırkpınar'ı izlemeye gelen, parti başkanları, başbakan ve cumhurbaşkanı sıkılmayacak. Zevkle ve heyecanla güreşleri izleyecek. Bu kuralın gelmesiyle kalite de artacak.

      Herkes finalleri beklerken mutsuz oluyor. Canlı yayında izleyen insanlar 'Kırkpınar bu mu-' diyor. 30 dakika güreş, tek bir hareket yok. 10 dakika puanlama yine tek hareket yok. Sıra altın puana geliyor bir hareketle iş bitiyor. 90 dakika orada insanlar tek bir hareketi görmek için esir gibi bekliyor. Güreşler daha heyecanlı ve hareketli olmalı. İnşallah bu sene bunu yapacağız.''

 

'Dünya güreşinin patronu da gelecek(Fotoğraflı)

 

 -Edirne Belediye Başkanı Sedefçi, Martinetti'ye altın kemer hediye edecek

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği (FILA) Başkanı Raphael Martinetti'nin 651. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ni izlemek için Edirne'ye geleceğini söyledi.

      Sedefçi, Avrupa Güreş Şampiyonası davetlisi olarak gittiği Sırbistan'da, başkan Martinetti ile görüştüğünü ve kendisini Kırkpınar Yağlı Güreşlerine davet ettiğini belirtti.

      FILA Başkanı Martinetti'yi ''Dünya güreşinin patronu'' diye niteleyen Sedefçi, Martinetti'nin bu yıl 651'incisi düzenlenecek Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin finallerini izlemeye geleceğini ve Martinetti'ye altın kemer takacaklarını kaydetti.

     

      Davutoğlu da izleyecek

    

     Bu yıl Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne yurt dışından yoğun ilgi olacağını vurgulayan Sedefçi, ''Bu sene sayın Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu'da güreşleri izlemeye gelecek. Sayın bakan, 10'a yakın ülkenin dışişleri bakanlarıyla beraber gelecek. Bu sayede Kırkpınar Yağlı Güreşleri tüm dünyada yankı bulacak'' diye konuştu.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

“Hangi parayla altyapıyı yapamıyorsunuz?”
Gürkan, Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi'ni imzaladı
Duvar da, yol da tehlikeli
Gökerküçük’ten tabela tepkisi
Kadripaşa’da ‘afete hazır ol’ eğitimi
Kent konseyleri Edirne’de toplanacak
Edirne Giyim personel arıyor
Öğrencilerden bilim fuarı
“Obezite Kovid-19 için ‘risk faktörü’ oluşturuyor”
“Dolu çiftçiyi vurdu; zarar acilen karşılanmalı”
Tercan: “Ziyaretlerimiz, çalışmalarımız aralıksız sürüyor”
Aksal: ‘Kadınsız 2023 ve 2053 hedeflerine ulaşamayız’