Edirne dağcıları Kaçkarlar’ın zirvesinde
Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Dağcılık İl Temsilciliği 2012 faaliyet programındaki 3 bin 932 metrelik Kaçkar zirve tırmanışı gerçekleştirdi.
Yayın Tarihi: 30 Temmuz 2012, Pazartesi 10:02
Spor Haberleri

    Dağcılık İl Temsilcisi ve  ekip lideri  Bülent Bacıoğlu, Ümit Sönmez, Ahmet Altun, Canberk Çakır faaliyeti tamamlayarak Edirne'ye döndü.

Edirne’den  22 temmuz 2012 günü  yola çıkan Edirne Doğa Sporları Kulübü(EDOKS) sporcuları ertesi gün  Rize'nin Pazar ilçesinde buluşarak tırmanış hazırlıklarına başladı. Aynı gün araç ile Çamlıhemşin-Ayder Yaylası'na ve  daha sonra da 2 bin 332 metre rakımlı Yukarı Kavrun Yaylası'na ulaştılar. Burada dinlenen ekip kamp yükü olan  sırt çantalı 3 saatlik tırmanışla Mezovit mevkiinde çadır kampı kurdular.

    Birinci gün dinlenerek geçiren ekip  ertesi gün 04.00’te zirve hazırlığı sırasında  sağlık probleminden dolayı zirve gününü ertesi güne erdeledi. Bir gün daha  3 bin metre üstü tepelere uyum ve antreman tırmanışları yapan ekip,  Kaçkarlar’da güzel havanın ve doğanın tadını çıkardı. Faaliyetin 3. günü 03.00’de hazırlığa başlandı ve 04.00’te gece tırmanışa başlandı. Kaçkar Büyük Buzulu ve Küçük Buzul'un yanından geçen rotadan 05.15’de ‘Kapı’ denilen noktaya ulaşıldı. Dik ve kayalık olan kuzey rotasında zaman zaman kar birikintisi sürprizleri ile karşılaşan ekibin 2 üyesi Ümit Sönmez ve Ahmet Altun 07.15’te 3 bin 932 metrelik Kaçkar zirvesine ulaştı. Zirve defterine Edirne Dağcılığı adına duygularını ifade eden sporcular taş düşme riski olan kayalık rotadan dikkatli bir inişle saat 10.00 gibi kamp alanına vardı.

  Kampın toplanması ile beraber önce Ayder Yaylası ardından Rize ye inerek faaliyeti sonlandırdılar.

Faaliyet ile ilgili açıklama yapan Dağcılık İl temsilcisi Türkiye Dağcılık Federasyonu  antrenörü Bülent Bacıoğlu,  “Edirne dağcılık sporcuları ile ekip halinde yaptığımız başarılı bir faaliyet gerçekleştirdik. Güzel bir faaliyet oldu ve zirve de Edirne’yi temsil etmenin güzelliğini yaşadık. Ekipte uyum içinde hareket eden sporcularımızı ve bu faaliyette bize destek olan Edirne Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü yönetici ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. “ diye açıklamalarda bulundu.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

“Hangi parayla altyapıyı yapamıyorsunuz?”
Gürkan, Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi'ni imzaladı
Duvar da, yol da tehlikeli
Gökerküçük’ten tabela tepkisi
Kadripaşa’da ‘afete hazır ol’ eğitimi
Kent konseyleri Edirne’de toplanacak
Edirne Giyim personel arıyor
Öğrencilerden bilim fuarı
“Obezite Kovid-19 için ‘risk faktörü’ oluşturuyor”
“Dolu çiftçiyi vurdu; zarar acilen karşılanmalı”
Tercan: “Ziyaretlerimiz, çalışmalarımız aralıksız sürüyor”
Aksal: ‘Kadınsız 2023 ve 2053 hedeflerine ulaşamayız’