Gurbetçiler geldikleri gibi gidiyorlar
Yıllık izinlerini Türkiye'de geçiren gurbetçiler, çalıştıkları ülkelere dönmeye başladı.
Yayın Tarihi: 26 Temmuz 2012, Perşembe 09:53
Ekonomi Haberleri

 Yaşadıkları Avrupa ülkelerinde özellikle okulların tatil olduğu haziran ayı sonunda memleketlerine gelen gurbetçilerden izinleri bitenler geri dönmeye başladı.

Geçmiş yıllarda uzun süre beklemeler ve kuyruklar nedeniyle gurbetçiler arasında "çile kapısı" olarak anılan Kapıkule Sınır Kapısı'nda hem giriş hem de çıkışlarda geçmiş yıllarda yaşanan sıkıntıların yaşanmadığı belirtiliyor.

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın, gazetecilere yaptığı açıklamada, gurbetçilerin dönüş zamanında 110 bin aracın Kapıkule'den yurda giriş yaptığını söyledi.

Geçmişte yaşanan sıkıntıların tedbirler sayesinde yaşanmadığına dikkati çeken Yalçın, "Gurbetçilerimizin girişleri geçen yılki rakamlarla aynı, kısmen bu sene biraz daha fazla. Tedbirler sayesinde geçen yıllarda yaşanan sıkıntıları yaşamadık. Sadece temmuz başında aşırı yığılma oldu, onun dışında önemli bir sıkıntımız olmadı" dedi.

Bulgaristan'daki bazı taksicilerin gurbetçileri yanlış yönlendirmesi nedeniyle Pazarkule Sınır Kapısı'nda geçici yoğunluk yaşandığını hatırlatan Yalçın, olayın Bulgar makamlarıyla görüşülerek kısa sürede çözüldüğünü belirtti.

Dönüşlerin bu hafta itibarıyla artacağını ifade eden Yalçın, şöyle konuştu:

"Her türlü tedbiri aldık. Çok önemli bir sıkıntı yaşayacağımızı sanmıyorum ancak şöyle bir endişemiz var. Bulgaristan gümrük işlemlerini ne kadar çabuk tamamlarsa sahamızda birikme o denli az olur. Bir de gurbetçilerimiz özellikle perşembe sabah saatlerinde çıkış için yoğun olarak geliyorlar, gurbetçilerimiz bu saatlere dikkat ederlerse bekleme yaşamazlar. Bulgar makamlarıyla sık sık yaptığımız toplantılarda Bulgar yetkililer, ülkelerinde akşam saatlerinde de yolculukların güvenle yapılabileceğini, geçmişte yaşanan asayiş olaylarını sonlandırdıklarını belirtiyorlar. O yüzden gurbetçilerimiz Bulgaristan'ı sabah geçmek yerine gece geçebilecekleri bir yol programı da çizebilirler."

Tatilini Balıkesir'de ailesinin yanında geçiren, Hollanda'da yaşayan Mehmet Tufan, "Türkiye'nin eşsiz güzellikte bir vatan olduğunu" söyledi.

Tufan, iyi bir tatil geçirdiğini, sevdiklerinden ayrı kalacağı için üzgün olduğunu ifade etti.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

İkinci el beyaz eşyalar ateş pahası
Kırbiç ve yönetimi tekrar aday
Feda; "Fiyatlar yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artacak"
Sürücüler Lastikçilerin Yolunu Tuttu
Trafik ekipleri denetim yaptı
Paralar çuvallarla zor taşındı
“Kadına şiddet, bitene kadar mücadelemiz devam edecek”
İnce 2 Aralık'ta Edirne'ye Geliyor
DP Merkez İlçede Semerci dönemi
Özcan’dan 97. Yıl açıklaması
Cumhuriyet’in 100. Yılı Kırkpınar Güreşleri 7-9 Temmuz 2023’te
“Dere yatakları tahribatı sel riskine neden oluyor”