Ciğercilerin ‘acı’ mesaisi
Edirne'nin dünyaca ünlü lezzeti tava ciğerin yanında garnitür olarak sunulan acı biber, imece usulüyle kurutulmaya başlandı. İplere dizilerek gölgede bir ay boyunca kurutulacak biberler, bir yıl boyunca ciğerin yanında garnitür olarak servis edilecek.
Yayın Tarihi: 25 Temmuz 2012, Çarşamba 09:47
Ekonomi Haberleri

       Tunca ve Meriç nehirleriyle sulanan Karaağaç Mahallesi'ndeki bahçelerde yetişen Edirne'ye özgü acı biberler, ciğerciler tarafından üreticilerden tonlarca alınıyor. Bir yıl boyunca ciğerin yanında 4 ton acı biberi garnitür olarak sunan bir ciğerci, sezondaki mesaisinin belli bir dönemini de acı biberin hazırlanmasına harcıyor.

      Gölgede kurutulmasına özen gösterilen, iplere saplandıktan sonra duvarlara asılan ve iplere ilk dizildiği sırada yeşil renkteki biberler, renginin yeşilden kırmızıya döndüğü aşamada farklı bir görüntü oluşturuyor.

      Aile efradının ve komşularının yardımıyla önce çürüğünden ayrılan acı biberler, iplere büyük bir özenle dizilerek gölgede kurutuluyor. Bir ayda istenilen kuruluğa gelen acı biberler, depolarda saklanarak, bir yıl boyunca meşhur tava ciğere lezzet ortaklığı yapıyor.

      Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğeri Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar, yaptığı açıklamada, ciğercilerin Karaağaç'ta yetişen biberi ''en tatlı acı'' olarak adlandırdıklarını ifade ederek, ciğercilerin en tatlı acıyla imtihanının başladığını söyledi.

      Son yıllarda Edirne tava ciğerinin ününün yurt sınırlarını aşmasının yanında tava ciğerin garnitürü biberinin de en az ciğer kadar ünlendiğini ifade ederek, ''Bibersiz ciğer olmaz. Şimdi biberde hasat zamanı imece usulü biberler iplere dizilerek kurutuluyor. Kısa dönemde yapılması gereken ve özen gösterilmesi gereken bir iş, özenle tüm ciğerciler bu aylarını biber kurutmaya ayırıyorlar'' dedi.

      İmece usulü biber yapan Nefise Çakıcı da oğlunun ciğerci olduğunu, bu nedenle komşularının yardımıyla yaklaşık 3 ton biber yaptıklarını söyledi.

      Çakıcı, işlerinin çok zor olduğunu belirterek, biber yapmanın çok dikkat isteyen bir iş olduğunu ifade etti.

     

     -Edirne tava ciğeri

    

     Edirne'nin mutfak kültüründe ayrı bir yeri olan ve mutlaka dana ciğerinden yapılan tava ciğeri, Edirne'de oturan ya da Edirne'ye ziyarete gelen yerli, yabancı tüm turistlerin vazgeçemediği bir damak tadı olarak biliniyor.

      Edirne tava ciğeri; pişirildikten sonra kararmaması için, önce zarından ayrılıyor, yaprak şeklinde doğranan ve kanlarından arınması için yıkanan ciğer, tekrar kanlanmaması için tuzlanıyor.

      Bir süre dinlendirilen ciğer daha sonra tuzlanarak, kızgın yağda pişiriliyor.

Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

Yaşagör ve Zeren ailelerinin mutlu günü
"Bir günde 78 imzadan 9 imzaya düştük"
Yeni ilçe başkanlarına mazbatalarını teslim etti
Mora katliamı 202. yılında unutulmadı
TOGG’da geri sayım başladı
Makine ihracatı 18,6 milyar dolara yükseldi
Üretici destek bekliyor
Zanlı polis ekipleri tarafından yakalandı
‘Ülkücü yaşarken yiğit, ölürken şehittir’
Esnaf ve STK ziyaretleri yapacak
Edirneli üreticilere 21,5 milyon TL ödeme yapılacak
Pilot yüzbaşı ve 64 asker şehit olmuştu